Droga ku nieznanemu… Śladami wyprawy Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki

Zapraszamy na nową wystawę czasową w Collegium Maius zatytułowaną „Adam Piekarski. Droga ku nieznanemu… Śladami wyprawy Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki”.

Ekspedycja (1804-1806) zorganizowana przez prezydenta USA Thomasa Jeffersona przeszła do historii zdobywania amerykańskiego Zachodu jako wyprawa Meriwethera Lewisa i Williama Clarka, ale przez potomnych została zapamiętana jako Korpus Odkrywców.

Wyruszając na wyprawę dwaj badacze nie znali swojego przeznaczenia. Przed nimi rozpościerały się tysiące mil dziewiczego obszaru, zamieszkałego przez indiańskie plemiona, niektóre znane ze swojej siły i bitności, ale też i plemiona nieznane, które dotąd w ogóle nie miały styczności z białym człowiekiem. Eksploratorzy wkraczali więc na porażający swoim ogromem i dzikością dotychczas niezbadany teren, nie tylko nie wiedząc kiedy, ale czy w ogóle wrócą do domu. Nie mieli nawet map badanego lądu, posiłkując się jedynie informacjami od napotykanych Indian czy kierując się tylko własną intuicją. Pokonywanie trudności i kontakty z rdzennymi mieszkańcami pozwalały im na odkrywanie nowego świata, stając się pasjonującą przygodą, którą nie każdemu jest dane przeżyć. Wydarzenie z tamtych lat i jego przebieg ukazują, że pomimo niebezpieczeństw i nieprzewidywalnych następstw warto było podjąć wyzwanie, które ostatecznie okazało się historycznym przedsięwzięciem Amerykanów, a przetarte z wielkim wysiłkiem przez historyczną ekspedycję szlaki stały się łatwiej dostępne dla innych.

Wystawa będzie prezentowana w Piwnicach Collegium Maius do 25 stycznia 2018 roku.

Data opublikowania: 22.08.2017
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski