19. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Spektakle i pokazy w wykonaniu plejady międzynarodowych gwiazd w różnych zabytkach Krakowa, a także bal dla publiczności, który zamieni krakowski Rynek w największą salę balową świata – to atrakcje rozpoczynającego się 22 lipca w Krakowie. A wielki finał będzie miał miejsce w dniach 28-29 lipca 2018 w Collegium Maius.

19. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Wojna i pokój

22-29 lipca 2018

Rynek Główny - Collegium Maius – Pałac Biskupa Erazma Ciołka – Barbakan – Nowodworek

Spektakle i pokazy w wykonaniu plejady międzynarodowych gwiazd w różnych zabytkach Krakowa, a także bal dla publiczności, który zamieni krakowski Rynek w największą salę balową świata – to atrakcje rozpoczynającego się  22 lipca w Krakowie 19. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Tegoroczna edycja, odbywająca się w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości otrzymała podtytuł Wojna i pokój.

W programie tegorocznego festiwalu, który potrwa od 22 do 29 lipca, pojawią się tańce i balety związane z wojną i wojskowością. Nie zabraknie tanecznych prezentacji przedstawiających batalie, turnieje, marsze, parady, pojedynki, a także choreograficznych ilustracji walki z różną bronią, w różnych okresach historycznych i w różnych stylach.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie weekend finałowy (28 i 29 lipca), kiedy to wieczorami na Rynku Głównym odbędą się dwa wielkie widowiska. W sobotę wystawiony zostanie spektakl Baletu Cracovia Danza Szachy. Dzień później, w niedzielę widowisko Mars des Nations ukaże Marsa, boga wojny, który pojawia się w różnych krajach, ale w każdym z nich inaczej wojuje.

Podczas finału zabytkowa przestrzeń Krakowa zaludni się postaciami paradujących rycerzy, żonglerów, chorągwiarzy oraz dworzan w strojach z różnych epok. Na Rynku oraz na dziedzińcach Collegium Maius i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, a także w Barbakanie będzie można oglądać spektakle przygotowane specjalnie z myślą o miejscach prezentacji. Jednymi z ciekawszych programów będą pokazy w Collegium Maius, nawiązujące do historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Finał, 28-29 lipca 2018, Collegium Maius

15:00, 16:00, 17:00 BREVE REGNUM | Marie-Claire Bär Le Corre, tancerze i stażyści Baletu Cracovia Danza

15:30, 16:30, 17:30 HARMONIA MUNDI | tancerze i stażyści Baletu Cracovia Danza

BREVE REGNUM

Psoty i igrce żaków przejmujących władzę nad miastem. Niewinna zabawa przekształca się w tragedię. W spektaklu wykorzystano m.in. muzykę, którą wygrywa zegar znajdujący się w Collegium Maius UJ. Wykonawcy: Marie-Claire Bär Le Corre, tancerze i stażyści Baletu Cracovia Danza.

HARMONIA MUNDI

Taneczne nawiązanie do astronomii i zbiorów Muzeum Collegium Maius. Spektakl ukazuje jak Kopernik wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię a także ruchy planet Układu Słonecznego. Wykonawcy: tancerze i stażyści Baletu Cracovia Danza.

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu oprócz warsztatów jest wolny.
Kraków tańczy od 22 do 29 lipca. Cracovia Danza. Zapraszamy!

 

Dyrektor artystyczny: Romana Agnel

Dyrektor organizacyjny: Dominika Kosek-Turowska

Organizator: Balet Cracovia Danza

Współorganizator: Fundacja Ardente Sole

Partnerzy: Alaknanda Institute for Performing Arts, I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, Liceum Ogólnokształcące nr XLIV im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Szkoła Tańca Jane Austen, FP Multimedia, highenough film production, Restauracja Chimera, Hostel Indalo

Patronat medialny: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Karnet, Gość Niedzielny, Magiczny Kraków, Kwartalnik Taniec, TaniecPOLSKA.pl, PolskaMuza.eu, CzasDzieci.pl

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programów Teatr  taniec (festiwal) oraz Edukacja kulturalna (warsztaty Kraków tańczy)

Data opublikowania: 17.07.2018
Osoba publikująca: Jakub Osiecki