„Dla pamięci zachowane - pamiątki i zdarzenia związane z Janem Pawłem II”

Podczas drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 roku, papież otrzymał doktorat honorowy wszystkich Wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczystość odbyła się 22 czerwca w Auli Collegium Maius. Po ceremonii Jan Paweł II wpisał się do tzw. Księgi Królewskiej prowadzonej przez Uniwersytet od XVI wieku i ofiarował faksymile ptolemejskiej kosmologii. Przechodząc na krużganek Collegium Maius, zatrzymał się w tzw. Pokoju profesora Antoniego Żołędziowskiego, gdzie złożył podpis w księdze pamiątkowej należącej do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pamiątką tego wydarzenia jest skromny długopis firmy BIC, zakupiony specjalnie na tę okazję w popularnym w czasach PRL-u sklepie walutowym PEWEX (trzeba wspomnieć w tym miejscu, że rok 1983 to czasy, w których nabycie najzwyklejszych artykułów stanowiło duże wyzwanie). Długopis przechowywany jest obecnie w Dziale Pamiątek Muzeum UJ jako tzw. pamiątka sentymentalna.

Przy okazji tej wizyty papież podarował Muzeum różaniec wykonany z białych, perłowych paciorków połączonych srebrnymi ogniwkami łańcuszka, z wizerunkiem Matki Boskiej Fatimskiej i herbem papieskim. Różaniec zakończony jest krzyżykiem nawiązującym formą do zwieńczenia papieskiego pastorału.

W zbiorach Muzeum przechowuje się także pamiątkę pochodzącą z czasów gdy Karol Wojtyła pełnił funkcję metropolity krakowskiego. Jest to piuska z daru rodziny profesora Jerzego Korohody (1900-1991) na jubileusz 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Piuska wykonana z czerwonej mory, zszyta jest z ośmiu trójbocznych klinów i podszyta czerwonym płótnem. W kaplicy św. Jana Kantego mieszczącej się na parterze Collegium Maius, wmurowana została tablica upamiętniająca to wielkie wydarzenie.

Data publikacji: 18.05.2020
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski