Wystawa Twoone

14.10.2020
„Grzegorz Zygier Twoone next” to tytuł nowej wystawy z okazji 40-lecia twórczości artysty, przygotowana wspólnie przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Krakowski. Artysta prezentuje czarno-białe fotografie wykonane w ostatnich latach, koncentrując się na problemach formy. Proponuje świat iluzji, w którym często dominują jako archetypy ascetyczne kształty, figury.
więcej o Wystawa Twoone

Wirtualna Małopolska

11.06.2020
„Wirtualna Małopolska”, to projekt digitalizacyjny realizowany przez Małopolski Instytut Kultury w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. W ramach projektu MIK we współpracy z dwudziestoma jednostkami muzealnymi Małopolski przeprowadzi digitalizację 2D i 3D około 1500 eksponatów
więcej o Wirtualna Małopolska

„Dla pamięci zachowane - pamiątki i zdarzenia związane z Janem Pawłem II”

21.05.2020
„Dla pamięci zachowane - pamiątki i zdarzenia związane z Janem Pawłem II” - tak zatytułowaliśmy wspomnienia z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Tym samym sięgamy do naszych zbiorów i przypominamy papieskie pamiątki. Zapraszamy także do obejrzenia archiwalnego filmu z wizyty Jana Pawła II w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego 8 czerwca 1997 roku, dostępnego na kanale YouTube Muzeum oraz w „Media Maius”
więcej o „Dla pamięci zachowane - pamiątki i zdarzenia związane z Janem Pawłem II”

Wirtualna Noc Muzeów 2020

15.05.2020
15 maja o godz. 19:00 rozpoczynamy naszą pierwszą przygodę z Wirtualną Nocą Muzeów. Nie spotkamy się na klimatycznym dziedzińcu Collegium Maius, ale pokażemy Państwu która ze znanych postaci polityki, niedawna jubilatka, odwiedziła Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tym samym rozpoczniemy cykl filmów archiwalnych dokumentujących wizyty wielkich postaci ze świata nauki, kultury i polityki w naszym muzeum. Nie zobaczymy się w dawnych lektoriach przy wystawie interaktywnej, ale zachęcimy Państwa do wykonania we własnym zakresie eksperymentu fizycznego pokazującego m.in. rozszczepienie światła. Najmłodsi dowiedzą się, jak krok po kroku mając do dyspozycji kartonowe pudełko, papier i patyczek wyczarować teatr cieni.
więcej o Wirtualna Noc Muzeów 2020

Wystawa plakatu muzealnego

14.10.2020
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz pierwszy w swojej historii prezentuje wystawę poświęconą plakatowi muzealnemu. Ekspozycja prezentowana w piwnicach Collegium Maius została otwarta jeszcze przed epidemią i będzie pokazywana po otwarciu instytucji. Na ekspozycji znalazło się ponad 60 plakatów z lat 1981 – 2014 dokumentujących wystawy czasowe zrealizowane w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także poza nim. Wybrane prace zwracają uwagę rozmaitością technik wykonania od plakatów wyklejanych przez rysowane tuszem po projektowane w grafice komputerowej i drukowane cyfrowo. Pokaz przypomina najciekawsze muzealne wydarzenia przygotowane w oparciu o kolekcję muzealną, a także obiekty wypożyczone z innych źródeł.
więcej o Wystawa plakatu muzealnego