Program Małopolskiej Nocy Naukowców w Muzeum UJ

Zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, 28 września 2018 r. godz. 18:00 – 22:00.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje rejestracja, której można dokonać na www.nauka.uj.edu.pl/mnn

W naszym programie znalazły się następujące propozycje:

1. Wystawa „Nauki dawne i niedawne”, wejście o godz. 18:00, 19:00, 20:00, 21:00.

Wystawa interaktywna prezentująca w formie eksperymentów wykonywanych samodzielnie przez widza wybrane zagadnienia z dziedziny fizyki (ruch falowy), matematyki (przyrządy ułatwiające prowadzenie obliczeń ) oraz astronomii (pomiary będące podstawą do wyznaczania współrzędnych na sferze niebieskiej – pomiar czasu i kątów).

2. Wystawa „Szable w dłoń! Szermierka szabla jako polskie dziedzictwo narodowe”, wejście o godz. 18:00, 19:00, 20:00, 21:00.

Wystawa przedstawia sięgające Szkoły Rycerskiej i Collegium Nobilium, zagadnienia wychowania obywatelskiego, honorowych pojedynków ale przede wszystkim tradycje polskiej techniki walki szablą. Pokazuje również różnice pomiędzy walką szablą bojową, wojskową i sportową. Zaprezentowany został rozwój technik szermierczych w kolejnych wiekach oraz przedstawione zostało umiejscowienia naszych technik pomiędzy szabla wschodnią a mieczem zachodnioeuropejskim. Na wystawie prezentowane są również stanowiska interaktywne oraz multimedialne.

3. Pokaz szermierki szablą historyczną godz. 19:15 na dziedzińcu Muzeum UJ – tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych.
Pokaz zostanie przygotowany przez Silkfencing przy udziale Krakowskiej Szkoły Fechtunku, współpracujące z Muzeum przy tworzeniu wystawy. Są to grupy zajmujące się Dawnymi Europejskimi Sztukami Walki (DESW), zrzeszające entuzjastów historii i sztuk walki oraz specjalistów w wielu dziedzinach, którzy dzięki mądremu powiązaniu badań merytorycznych oraz specjalistycznych odtwarzają dawne formy treningu i techniki walk bronią białą. Istotnym elementem jest ich weryfikacja w praktyce, na turniejach czy pojedynkach. Przybliżają tym samym dzisiejszemu społeczeństwu dorobek dawnych mistrzów i wojowników minionych czasów.

4. Warsztaty szermierki szablą historyczną godz. 18:15.

Warsztaty prowadzone przez Silkfencing. Uczestnicy warsztatów posługując się palcatami będą mogli poznać podstawowe techniki walki szablą.

5. Zajęcia „Kolory” i „Malowanie światłem”, godz. 20:00 i 21:00.

Zajęcia będą składały się z eksperymentów prowadzonych przez pracowników Muzeum oraz wykonywanych samodzielnie przez uczestników. Podczas zajęć uczestnicy poznają różnorodne zagadnienia dotyczące kolorów takie jak składanie barw, kolorowe cienie. Na koniec zajęć uczestnicy będą tworzyć obrazy malowane światłem.

6. Zajęcia „Kalejdoskop”, godz. 18:00 i 19:00.
Podczas zajęć uczestnicy będą samodzielnie wykonywać kalejdoskopy, które następnie będą mogli zabrać ze sobą. Na koniec zajęć uczestnicy będą tworzyć obrazy malowane światłem.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem Małopolskiej Nocy Naukowców 2018.

Data opublikowania: 19.09.2018