Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Festiwal Cracovia Danza 2019

20. FESTIWAL TAŃCÓW DWORSKICH „CRACOVIA DANZA”

Hasłem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej edycji 20. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, która odbędzie się w Krakowie w dniach 21-28 lipca będą Bajki, baśnie, legendy. W programie festiwalu znajdą się opowieści ze świata fantazji, nawiązujące zarówno do europejskiego, polskiego i krakowskiego dziedzictwa kulturowego.


W sobotę i niedzielę 27 i 28 lipca w godz. 15:00-18:00 zapraszamy na dziedziniec Muzeum UJ w godzinach:

15:00, 16:00, 17:00 BREVE REGNUM | Marie-Claire Bär Le Corre, tancerze i stażyści Baletu Cracovia Danza

15:30, 16:30, 17:30 HARMONIA MUNDI | tancerze i stażyści Baletu Cracovia Danza

BREVE REGNUM

Psoty i igrce żaków przejmujących władzę nad miastem. Niewinna zabawa przekształca się w tragedię. W spektaklu wykorzystano m.in. muzykę, którą wygrywa zegar znajdujący się w Collegium Maius UJ. Wykonawcy: Marie-Claire Bär Le Corre, tancerze i stażyści Baletu Cracovia Danza.

HARMONIA MUNDI

Taneczne nawiązanie do astronomii i zbiorów Muzeum Collegium Maius. Spektakl ukazuje jak Kopernik wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię a także ruchy planet Układu Słonecznego. Wykonawcy: tancerze i stażyści Baletu Cracovia Danza.

Wstęp wolny.

Specjalnie na finałowy weekend zaplanowane zostały premierowe spektakle nawiązujące do przewodniego tematu festiwalu. W sobotę 27 lipca na scenie na Rynku Głównym odbędzie się Wieczór Baśni, w ramach którego krakowska publiczność obejrzy międzynarodową produkcję Metamorfozy. Kot w butach, do której choreografię przygotowali: mistrz tańca i choreografii barokowej, Pierre-François Dollé, a także tancerka Irène Feste. Obok francuskich choreografów na scenie pojawią się tancerze Baletu Cracovia Danza. Artystom towarzyszyć będą muzycy grający na historycznych instrumentach. Zgodnie z festiwalową tradycją, sobotni wieczór zamknie bal dla publiczności. W niedzielę 28 lipca na Rynku Głównym, w ramach Wieczoru Legend, pochodząca z Indii Alaknanda, mistrzyni tańca Kathak wraz ze swoim zespołem Sanskriti przedstawi spektakl Znad Jamuny i Gangesu. Tego dnia finał 20. edycji festiwalu zwieńczy spektakl do muzyki Stanisława Moniuszki – Pan Twardowski. Ale bajka! w wykonaniu Baletu Cracovia Danza.

W ramach festiwalu jak co roku odbywać się będzie również wiele spektakli i pokazów zespołów z całego świata, a w finałowy weekend tancerze pojawią się w najpiękniejszych miejscach Starego Miasta (m.in. Collegium Maius, Barbakan, Rynek Główny) ożywiając tańcem zabytki Krakowa. Spośród bogatego finałowego programu warto zwrócić uwagę chociażby na przedstawienie Bajka o księżniczkach w wykonaniu młodzieżowego zespołu Capella Antiqua Bialostociensis, który w tym roku został wyróżniony tytułem
zespołu-rezydenta.

Tradycyjnie już nieodłączną częścią festiwalu są 5-dniowe warsztaty taneczne Kraków tańczy, na które co roku przyjeżdża do Krakowa ponad 150 uczestników z całego świata. Odbędą się one w nowym miejscu, jakim jest Młodzieżowy Dom Kultury
„Dom Harcerza”, znajdujący się przy ul. Reymonta 18. Kursanci kształcą się pod okiem międzynarodowych mistrzów tańca. W tym roku po raz pierwszy warsztaty festiwalowe (tańce empirowe) poprowadzi Irène Feste, znawczyni m.in. tańców balowych pierwszej połowy XIX wieku.

Festiwalowi towarzyszy wystawa fotograficzna Kalejdoskop barw tańca, która jest prezentowana przez cały lipiec, w holu kamiennym Urzędu Miasta Krakowa, Plac Wszystkich Świętych 3-4.

Data opublikowania: 25.07.2019
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski