Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wystawa Twoone

Wystawa Twoone

„Grzegorz Zygier Twoone next” to tytuł nowej wystawy z okazji 40-lecia twórczości artysty, przygotowana wspólnie przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Krakowski. Artysta prezentuje czarno-białe fotografie wykonane w ostatnich latach, koncentrując się na problemach formy. Proponuje świat iluzji, w którym często dominują jako archetypy ascetyczne kształty, figury.

W dniu 7 października br. w zpafgallery miał miejsce wernisaż wystawy pn. „Grzegorz Zygier Twoone next”. Przy ul. św. Tomasza pojawili się kuratorzy galerii: Maciej Plewiński i Danuta Węgiel, kurator wystawy dr Krzysztof Jurecki oraz dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Stopka. Nie zabrakło także głównego bohatera wystawy, czyli Grzegorza Zygiera – fotografa, performera, artysty wideo, na co dzień pracującego w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przedstawiamy kilka zdjęć z otwarcia zapraszając równocześnie do obejrzenia prac na żywo.

Uczestnicy wernisażu wewnątrz Galerii SPAF-u z fotografiami autora wystawy na ścianie.

Uczestnicy wernisażu wewnątrz Galerii SPAF-u z fotografiami autora wystawy na ścianie.

Uczestnicy wernisażu wewnątrz Galerii SPAF-u z fotografiami autora wystawy na ścianie.

Nurt fotografii, który pochłonął artystę, bliski jest konceptualizmowi i analitycznemu spojrzeniu na nośnik zapisu. Negatyw pozwala mu na niekończące się zgłębianie istoty materii fotografii. Tak też dzieje się w przypadku obszernego cyklu fotografii nazwanego kilkanaście lat temu TWOONE, który dla Grzegorza Zygiera jest rodzajem syntezy rzeczywistości – niby dwie, a właściwie już jedna, nowa, zgeometryzowana struktura ze wspólną, zamkniętą pośrodku, nierozerwalną „materią”. Pozorna zawodność rejestracji przez ”zaciągnięte kadry” to swoista estetyka błędu. Przenikające się kadry kreują inną przestrzeń czy inne przedmioty, można rzec nie-miejsca, nie-obiekty. 

Pełna prezentacja prac znajduje się na stronie: www.maius.uj.edu.pl/twoone 

Wystawę można oglądać w terminie 8 października-7 listopada 2020 r. od środy do soboty w godz. 14:00-18:00 w zpafgallery przy ul. Św. Tomasz 24*

* Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa w galerii może przebywać jednocześnie 10 osób.

O artyście: 

Grzegorz Zygier - fotograf, performer, artysta wideo, w ZPAF od 1987 roku, absolwent Politechniki Krakowskiej. Od 1981 do 1982 roku należał do Grupy Twórczej SEM, w latach 1982-88 związany z ruchem artystycznym Kultura Zrzuty oraz niezależnymi pismami „Tango” i „Hali Gali”. Uczestnik i dokumentalista zdarzeń, artystycznych spotkań i plenerów: Teofilów, Nieme kino, Pozdrawiamy urzędników sztuki, Festiwal Sztuki Potrzebnej, itd. W 1990 roku wspólnie z Adamem Rzepeckim i Katarzyną Pochrzęst założył formację „Stacja Pi. Stacja” działającą w zakresie teatru, wideo, performansu, znaną m.in. ze spektakularnych wystąpień podczas Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W  2002 roku powrócił do fotografii analitycznej i konceptualnej realizowanej w cyklach Twoone.  

W 1988 roku otrzymał stypendium twórcze Miasta Krakowa, a w  2009 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

E-mail autora: twoone.gz@gmail.com, więcej informacji /fotografowie/ http://www.zpafok.pl