Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kopernik w National Gallery

Kopernik w National Gallery

„Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” Jana Matejki to malarskie dzieło, które można podziwiać w National Gallery w Londynie od 21 maja do 22 sierpnia 2021 r. Obraz wykonany został z okazji 400. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika na jubileusz przypadający w 1873 roku.

Po raz pierwszy został pokazany publiczności w krakowskim Pałacu Spiskim, a dzięki zbiórkom pieniędzy został wykupiony i przekazany w darze Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Jeszcze w 1873 roku trafił do Auli Collegium Maius, a cztery lata później do nowo wybudowanego gmachu Collegium Novum, gdzie pozostaje do dziś.

Wystawie w National Gallery towarzyszą dwa inne obiekty ze zbiorów Muzeum, tj. astrolabium Marcina Bylicy wykonane przez Hansa Dorna w 1486 roku oraz kopia torquetum.

Więcej informacji o wystawie znajduje się na stronie: https://www.nationalgallery.org.uk/exhibitions/conversations-with-god-jan-matejkos-copernicus

O kulisach powstawania obrazu, konserwacji oraz i wyzwaniach logistycznych opowiemy już wkrótce w materiale filmowym.

Katalog towarzyszący wystawie „Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki” trafił do rąk premiera Wielkiej Brytanii Boris Johnsona. To pierwsza angielska publikacja poświęcona Janowi Matejce i jego epickiemu dziełu eksponowanemu obecnie w National Gallery.

10 czerwca br. zapraszamy do obejrzenia spotkania, które poświęcone zostanie Janowi Matejce i jego roli w odrodzeniu polskiej sztuki i rzemiosła. Więcej szczegółów wydarzenia znajduje się tutaj: https://www.nationalgallery.org.uk/events/matejko-father-of-young-poland-10-06-2021