Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowa wystawa czasowa

Nowa wystawa czasowa

Zpraszamy do zwiedzania nowej wystawy pt. „W nurcie czasu. Romuald Oramus: malarstwo i grafika z lat 1981–2021”. Dla prezentowanej w lektoriach Collegium Maius wystawy główną inspiracją była seria malarska i graficzna z motywami średniowiecznych katedr.

Gotycki charakter struktury i wnętrz kompleksu najstarszego gmachu uniwersyteckiego świetnie współgra z klimatem prac ukazujących motywy wyniosłych i dumnych katedr, znakomicie wpisując się w klimat tego miejsca.
Romuald Oramus od lat stara się pokazać kontekst upływającego czasu czy to przez rytuały dnia codziennego czy też symbolikę gotyckich katedr, w których geniusz średniowiecznych architektów ukrył złożoność wymiaru czasu i przemijania.
Katedra w ujęciu artysty jest obiektem nie tyle religijnym, co próbą ukazania porządku świata i miejsca człowieka w tym labiryncie pełnym tajemnic. Jej materialność i przestrzeń, zamknięte w kamiennych ścianach, symbolizują synergię cielesności i duchowości. W architektonicznych konstrukcjach na obrazach Oramusa dostrzegamy nie tylko nieruchome budowle przytłaczające swoim surowym monumentalizmem. To żywe organizmy, w których płynie nieprzenikniona witalność. Stały się one miejscem zmagania materialnej na wskroś cielesności z transcendentnym duchem, wymykającym się ludzkiemu pojmowaniu.

***

„Czas zatrzymany”, „Uczta”, „Rytuały”, „Katedra” to tytuły niektórych prac składających się na wystawę pt. „W nurcie czasu. Romuald Oramus: malarstwo i grafika z lat 1981-2021” prezentowanej w Muzeum UJ. O inspiracjach i technikach swojego warsztatu opowie sam artysta 28 października o godz. 16.00. Podczas oprowadzania wkroczymy do labiryntu znaczeń jego obrazów i grafik. Wiodący na wystawie motyw katedry wciągnie nas w wędrówkę po zawiłej geometrii gotyckich murów, pulsujących barwami witalności.

Na oprowadzanie obowiązuje rezerwacja miejsc, której można dokonać za pomocą maila: collegiummaius.promocja@uj.edu.pl

Liczba miejsc jest ograniczona.

Oprowadzanie wpisuje się w festiwal MOVE UP! i jest połączone z dyskusją poświęconą wyzwaniom dydaktyki tradycyjnych mediów artystycznych w dobie dynamicznych przemian wrażliwości wizualnej i mediów cyfrowych. W rozmowie, która odbędzie się o godz. 18:00 w dawnym Hotelu Cracovia wezmą udział: Romuald Oramus, Kinga Łapot-Dzierwa oraz Piotr Jargusz.

***

W dniu 7 października br. w Muzeum UJ odbył się wernisaż wystawy pt. „W nurcie czasu. Romuald Oramus: malarstwo i grafika z lat 1981-2021”. Licznie zgromadzona publiczność została przywitana przez dyrektora Muzeum UJ prof. Krzysztofa Stopkę oraz Prorektora ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Piotra Jedynaka.

O koncepcji wystawy i przygotowaniach opowiedziała jej kuratorka Anna Lohn-Pieróg. Głos zabrał także John Hittinger z St.Thomas University w Houston wspominając o polsko-ameykańskiej współpracy oraz kolejnej wystawie krakowskiego artysty, którą będzie można podiziwać w Stanach Zjednoczonych. Na koniec głos zabrał sam artysta. Dziękując za możliwość pokazania wystawy w gmachu reprezentacyjnym Uniwersytet Jagiellońskiego rozprawiał o idei czasu.

Wystawę będzie można oglądać w salach na parterze Collegium Maius od 8 października do 31 stycznia od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-15:30 (przerwa techniczna w godz. 12:10-13:00) oraz w soboty w godz. 10:00-14:30 (przerwa techniczna w godz. 12:30-13:00). Wstęp wolny.