Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

SPiN Day 2021

SPiN Day 2021

W ramach tegorocznej edycji SPIN DAY - Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki zapraszamy 10 listopada br. (środa) do Muzeum UJ. Z biletem za symboliczną złotówkę (do nabycia w kasie Muzeum od dzisiaj) można obejrzeć dwie wystawy czasowe i wziąć udział w warsztatach.

Warsztaty:

  1. „Skąd się biorą kolory?”, godz.: 10.00 i 12.00. Czas trwania: 45 minut, grupy max. 15 os. Czy dla każdego pojęcie kolor oznacza to samo? Dlaczego widzimy kolory i czy każdy z nas widzi je tak samo? To tylko parę pytań, na które spróbujemy odpowiedzieć podczas warsztatów.
  2. „Dawne narzędzia obserwacyjne astronomii”, godz.: 11.00 i 13.00. Czas trwania: 45 minut, grupy max. 15 os. Na warsztatach omówionych zostanie kilka przyrządów naukowych, służących astronomom do obserwacji nieba w czasach przed wynalezieniem teleskopu. Poznamy zasady działania m.in. astrolabium, torquetum, nokturnału. Dowiemy się kto i gdzie je wynalazł, jakie były ich największe zalety oraz jak przebiegał ich rozwój na przestrzeni dziejów.

 

Wystawy:

  1. Wystawa interaktywna „Nauki dawne i niedawne” w godz. 10:00 – 14:00. Nauka matematyki, fizyki czy astronomii nie musi być mozolnym przebijaniem się przez gąszcz coraz mniej zrozumiałych wzorów, czy wkuwaniem kolejnego twierdzenia, prawa lub definicji. Na naszej wystawie wystarczy uruchomić dziecięcą ciekawość i rozpocząć samodzielne eksperymenty, dzięki którym można lepiej poznać prawa rządzące światem. Na ekspozycji przygotowano ponad 40 stanowisk, gdzie możliwe jest samodzielne wykonanie eksperymentu fizycznego albo posłużenie się kopią starego przyrządu matematycznego czy astronomicznego.
  2. „W nurcie czasu. Romuald Oramus: malarstwo i grafika z lat 1981-2021, w godz. 10:00 – 15:30. Romuald Oramus od lat stara się pokazać kontekst upływającego czasu czy to przez rytuały dnia codziennego czy też symbolikę gotyckich katedr, w których geniusz średniowiecznych architektów ukrył złożoność wymiaru czasu i przemijania.