Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2022

20220427
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Konrad Karol Pollesch. 50 lat z Uniwersytetem Jagiellońskim

Data: 27.04.2022 - 31.05.2022
Konrad Karol Pollesch. 50 lat z Uniwersytetem Jagiellońskim

„Konrad Karol Pollesch. 50 lat z Uniwersytetem Jagiellońskim” to najnowsza wystawa online prezentująca twórczość wieloletniego pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego, artysty fotografika i wykładowcy akademickiego - Konrada Karola Pollescha.

Z wykształcenia filolog polski, z zamiłowania i wyboru filozof oraz psycholog fotografii, Konrad Pollesch jest postacią dobrze znaną w Krakowie. Od wielu lat dokumentując wydarzenia miasta, portretując jego wybitne osobistości, ujmując piękne zaułki miejskie, budynki i okoliczne pejzaże, stał się częścią historii Krakowa.

Przez dziesięciolecia zawodowo związany z krakowskim środowiskiem akademickim, dzięki wyjątkowym portretom profesorów, fotografowaniu gmachów uczelnianych i ujęciom istotnych momentów z życia akademickiego, jest również nierozerwalnie powiązany z historią krakowskich uczelni wyższych, zwłaszcza Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wieloletniej twórczości różnorodne były jego zainteresowania, od lat jednak preferuje wykonywanie pejzaży, dzieł sztuki oraz portretów. Te ostatnie przyniosły mu wielką popularność i uznanie. Wykonał ponad 2500 portretów m.in. profesorów uniwersyteckich, polityków, uczonych oraz artystów. Jego prace prezentowane były na 50 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Konrad Pollesch jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Piktoralistów z siedzibą w Brukseli.

"Fotografia nie jest do końca sztuka obiektywną, w fotografii bardzo ważne jest, żeby pokazać siebie... Ja pokazuję osobę tak, jak ja ją widzę, odbieram... Dlaczego interesują mnie akurat portrety? Zawsze miałem małpią zręczność do robienia portretów. Polegało to na tym, że ja potrafiłem z fotografowaną osobą nawiązać bardzo bliski kontakt. Na moich portretach ludzie nie mają pustej twarzy, są to ludzie, którzy ze mną rozmawiali, których poznałem. Łatwiej mi się fotografuje osoby, które znam, bo mam z nimi lepszy kontakt".*

*"W życiu trzeba mieć szczęście - rozmowa z Konradem Polleschem, znanym fotografikiem", fragment wywiadu z dnia 15.11.2012, busco.com.pl

Grażyna Grzechnik-Correale

Wystawę podzieloną na pięć odrębnych części można oglądać pod adresem:

https://maius.uj.edu.pl/.../wystawy.../konrad-karol-pollesch