Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2022

20220905
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Bez iluzji. Wystawa prac Adama Korpaka

Data: 05.09.2022 - 31.01.2023
Bez iluzji. Wystawa prac Adama Korpaka

W Muzeum UJ już po raz trzeci zaprezentowana zostanie wystawa prac Adama Korpaka, znakomitego polskiego artysty mieszkającego od 1974 roku w Finlandii, gdzie konsekwentnie i z sukcesem rozwinął swoją karierę jako ilustrator prasowy i książkowy, a także fotograf i projektant.

Wypowiadając się przede wszystkim w rysunku prasowym Adam Korpak stworzył bardzo wyrazisty i rozpoznawalny styl. Taki zresztą powinien być rysunek prasowy pełniący w gazecie konkretne cele, trudne do uzyskania w fotografii. Ilustracja prasowa jest bowiem bardzo szczególną formą wypowiedzi, która może łatwiej dotrzeć do odbiorcy niż długi, dziennikarski tekst. Nieodłączną jej cechą jest satyra czy nawet ironia, humor oraz komentowanie wydarzeń i różnorakich zjawisk społeczno-politycznych.

Oprócz dobrej kreski niezbędne dla ilustratora jest również wyostrzone spojrzenie na świat i umiejętność wyciągania wniosków, dzięki którym w jednym rysunku można spuentować nawet najbardziej skomplikowaną sytuację. To chyba jest największym wyzwaniem dla artysty - rysownika. Żyjąc na pograniczu dwóch kultur w swojej twórczości przelewa na papier wrażliwość, obawy i nadzieje, a także indywidualne widzenie świata. To co w nim uniwersalne i zrozumiałe, niezależnie od miejsca, w którym dane nam zamieszkać. Posługując się metaforą i symboliką, poprzez atrakcyjne podanie tematu, zwraca uwagę na ważne, ogólnoludzkie wartości i problemy. Refleksje i przemyślenia wywołane u odbiorcy dowodzą, że rysunki Adama Korpaka posiadają mocne, intelektualne przesłanie.

Na wystawie „Bez iluzji” zostaną zaprezentowane m.in. ilustracje do prasy codziennej i tygodników, exlibrisy i rysunki satyryczne powstałe w latach 1977-2017.

Wernisaż odbędzie się 5 września o godz. 16:00 w piwnicach Collegium Maius.

Wystawę można oglądać codziennie do 31 stycznia 2023 r. w godz. 9:00-16:30, wstęp wolny.