540. rocznica urodzin i 470. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika

W ramach krakowskich obchodów 540. rocznicy urodzin i 470. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika zapraszamy do odwiedzenia części ekspozycji stałej naszego muzeum, poświęconej jednemu z najwybitniejszych studentów Uniwersytetu Krakowskiego - Mikołajowi Kopernikowi.
Do zwiedzania udostępnione zostaną Skarbiec Kopernika z najcenniejszymi zbiorami z okresu, w którym studiował on w Krakowie, a także Aula Jagiellońska z okolicznościową wystawą przygotowaną specjalnie na czas trwania obchodów. Zaprezentowane zostaną najstarsze i najcenniejsze instrumenty naukowe znajdujące się w kolekcji Muzeum m.in. unikatowy zespół trzech średniowiecznych przyrządów astronomicznych - torquetum, globus nieba oraz astrolabium - w 1493 r. zapisanych testamentem przez profesora Marcina Bylicę z Olkusza; średniowieczne astrolabia, w tym najstarsze astrolabium arabskie z 1056 r.; kolekcja zegarów słonecznych. Dopełnieniem ekspozycji będą reprodukcje dokumentów potwierdzających obecność Kopernika w Krakowie, a także pamiątki i dary podarowane do Muzeum przy okazji wcześniejszych uroczystości upamiętniających życie i dokonania uczonego.
Zapraszamy 30 października (środa), godz. 15:00 - 19:45.
Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach max. 20 osobowych, co 15 min.
Grupy zorganizowane, np. wycieczki szkolne, proszone są o wcześniejszy kontakt w celu ustalenia dokładnej godziny:
e-mail: m.banas@uj.edu.pl tel. 12 663 13 18.
Wstęp jest bezpłatny.
Więcej o całym przedsięwzięciu: http://www.mikolaj.kopernik.uj.edu.pl/
Data opublikowania: 23.10.2013