Wystawa interaktywna „Nauki dawne i niedawne”

Do Muzeum powróciła wystawa interaktywna pt. „Nauki dawne i niedawne”.
więcej o Wystawa interaktywna „Nauki dawne i niedawne”

SPIN DAY 2019

21.10.2019
W ramach tegorocznej edycji SPIN DAY - Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza 10 listopada br. w godzinach 10-14 na wystawę „Machinae Calculatoriae” oraz warsztaty (dla osób od 10. roku życia). Pierwsze z nich pt. „Przyrządy ułatwiające obliczenia” to zajęcia na których uczestnicy poznają podstawowe zasady posługiwania się takimi przyrządami jak: abak, suwak logarytmiczny czy kostki Napiera. Drugie zatytułowany „Gra o zrównoważonym rozwoju - Ecopolly” poświęcony jest grze planszowej podczas której gracze podejmują decyzje dotyczące ścieżki rozwoju swojego państwa – takie jak rodzaj rozwijanej energetyki czy rozwój badań naukowych
więcej o SPIN DAY 2019

Małopolska Noc Naukowców 2019

25.09.2019
Tegoroczna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego to najnowsza wystawa czasowa pt. „Machinae Calculatoriae” oraz warsztaty i eksperymenty. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do zapoznania się z interaktywnymi modelami przyrządów matematycznych, dzięki którym będą mogli spróbować samodzielnie przeprowadzić obliczenia i poznać zasady działania przyrządów
więcej o Małopolska Noc Naukowców 2019

Wystawa „Ze sztalugi i klawiatury, czyli obrazy i słowa Lucyny Bełtowskiej”

11.09.2019
Zapraszamy na wystawę pt. „Ze sztalugi i klawiatury, czyli obrazy i słowa Lucyny Bełtowskiej”. Artystka jest emerytowanym kustoszem Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego z kilkudziesięcioma wystawami i publikacjami na koncie. Teraz staje po drugiej stronie i prezentuje swoje prace. Artystka ma już za sobą kilka indywidualnych wystaw malarskich (w Krakowie, Gliwicach, Nowym Targu) oraz wieczorków poezji. Wystawę można oglądać codziennie od godz. 9 do zmroku.
więcej o Wystawa „Ze sztalugi i klawiatury, czyli obrazy i słowa Lucyny Bełtowskiej”

Wystawa "Machinae Calculatoriae – przyrządy wspomagające obliczenia"

12.08.2019
Celem wystawy będzie przybliżenie szerokim rzeszom widzów historycznych przyrządów używanych do prowadzenia obliczeń arytmetycznych na przestrzeni dziejów. Narracja na wystawie zostanie poprowadzona wokół kilku typów przyrządów kalkulacyjnych: abaku i liczydła, kostek Napiera oraz ich odmian i modyfikacji, suwaka logarytmicznego, prostych mechanicznych sumatorów oraz bardziej zaawansowanych mechanicznych arytmometrów. Na wystawie zaprezentowane zostaną najstarsze konstrukcje lub ich repliki, a także unikatowe konstrukcje lub ich repliki pochodzące z kolekcji Muzeum UJ, innych muzeów oraz zbiorów prywatnych, m.in. profesora Macieja M. Sysły. Wystawę wzbogacą także inne obiekty przedstawiające wizerunki przyrządów liczących – druki, grafiki i obrazy. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 września 2019 r. o godz. 16:00. Czynna do 15 listopada od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia Muzeum, wstęp wolny.
więcej o Wystawa "Machinae Calculatoriae – przyrządy wspomagające obliczenia"