Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

wiadomość

Wystawa "Machinae Calculatoriae – przyrządy wspomagające obliczenia"

12.08.2019
Celem wystawy będzie przybliżenie szerokim rzeszom widzów historycznych przyrządów używanych do prowadzenia obliczeń arytmetycznych na przestrzeni dziejów. Narracja na wystawie zostanie poprowadzona wokół kilku typów przyrządów kalkulacyjnych: abaku i liczydła, kostek Napiera oraz ich odmian i modyfikacji, suwaka logarytmicznego, prostych mechanicznych sumatorów oraz bardziej zaawansowanych mechanicznych arytmometrów. Na wystawie zaprezentowane zostaną najstarsze konstrukcje lub ich repliki, a także unikatowe konstrukcje lub ich repliki pochodzące z kolekcji Muzeum UJ, innych muzeów oraz zbiorów prywatnych, m.in. profesora Macieja M. Sysły. Wystawę wzbogacą także inne obiekty przedstawiające wizerunki przyrządów liczących – druki, grafiki i obrazy. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 września 2019 r. o godz. 16:00. Czynna do 15 listopada od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia Muzeum, wstęp wolny.
więcej o Wystawa "Machinae Calculatoriae – przyrządy wspomagające obliczenia"
wiadomość

Festiwal Cracovia Danza 2019

25.07.2019
Hasłem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej edycji 20. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, która odbędzie się w Krakowie w dniach 21-28 lipca będą Bajki, baśnie, legendy. W programie festiwalu znajdą się opowieści ze świata fantazji, nawiązujące zarówno do europejskiego, polskiego i krakowskiego dziedzictwa kulturowego. W ramach festiwalu jak co roku odbywać się będzie również wiele spektakli i pokazów zespołów z całego świata, a w finałowy weekend tancerze pojawią się w najpiękniejszych miejscach Starego Miasta (m.in. Collegium Maius, Barbakan, Rynek Główny) ożywiając tańcem zabytki Krakowa.
więcej o Festiwal Cracovia Danza 2019
wiadomość

Symfonia Sobótkowej Nocy 2019

11.06.2019
Koncert Symfonia Sobótkowej Nocy włącza się w polskie tradycje obchodzenia Nocy Świętojańskiej - z muzyką, pieśniami i poezją. Zaprezentowane zostaną utwory charakterystyczne dla kultur małych ojczyzn, a także kompozycje artystów Piwnicy św. Norberta.
więcej o Symfonia Sobótkowej Nocy 2019
wiadomość

#jestemkrakow

30.05.2019
Wydarzenia kulturalne organizowane w związku z 120-tą rocznicą powołania do życia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
więcej o #jestemkrakow
wiadomość

7. Festiwal Kultury i Mediów Polikultura

14.05.2019
Jesteście gotowi na odrobinę magii? Festiwal Polikultura zaprasza na nowe, niezapomniane przeżycia, które zapewni pokaz magiczny Macieja Kulhawika. To iluzjonista wymykający się regułom czasu i przestrzeni, jest osobą, która naprawdę potrafi zaskoczyć. Przekracza bariery umysłu i wyobraźni, dzięki niemu zaczerpniemy magii, która wzbudzi uśmiech na twarzy każdego. Otoczeni murami Collegium Maius przeniesiemy się w niezwykły świat, gdzie niemożliwe staje się możliwe. To odpowiedni moment, by popuścić wodze wyobraźni! Zapraszamy w czwartek, 16 maja o godz. 19:00
więcej o 7. Festiwal Kultury i Mediów Polikultura