Uniwersytet Jagielloński u progu niepodległości

10.06.2018
Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która zostanie otwarta na dziedzińcu Collegium Maius w dniu 12 czerwca (wtorek). Uniwersytet Jagielloński – przez wieki, w czasach rozkwitu i klęsk kraju ostoja nauki, polskości, tradycji i historii narodu, w momencie wybuchu I wojny światowej był politycznie zróżnicowany. Pośród wykładowców, pracowników administracji i studentów, istniały różne wizje co do przyszłości Polski i działań prowadzących do odzyskania wyczekiwanej niepodległości. Starsza generacja profesorów, wobec zaistniałej sytuacji politycznej zajmowała ostrożne stanowisko, sprzyjając monarchii austro - węgierskiej. Przeciwstawną, narodową formacją, krytyczną wobec Austrii, było pokolenie młodszych wykładowców.
więcej o Uniwersytet Jagielloński u progu niepodległości

Festiwal Polikultura

25.05.2018
Już w piątek 25 maja od godz. 19:00 na dziedzińcu Muzeum będzie można przekonać się, że poezja da się lubić. W malowniczej scenerii dziedzińca na 3 różnych scenach wystąpią studenckie zespoły muzyczne i soliści oraz pisząca poezję i malująca Lucyna Bełtowska. W drugiej części wieczoru wystąpią laureaci konkursu poetyckiego pn. "Wolni i niepokorni".
więcej o Festiwal Polikultura

Nowa wystawa w Ogrodzie Profesorskim

23.05.2018
Wczoraj w południe odbył się wernisaż wystawy pt. „Geografia polska i geografowie w latach II wojny światowej”. Otwarcia ekspozycji w Ogrodzie Profesorskim dokonał Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak w towarzystwie prof. Antoniego Jackowskiego, dyrektora Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ dr hab. Marka Drewika i dyrektora Muzeum UJ prof. Krzysztofa Stopki