Ekwatoriał Adamsa

Ekwatoriał Adamsa to uniwersalny instrument astronomiczny, służący do prowadzenia obserwacji oraz wykonywania pomiarów kątowych. Znajdował zastosowanie przy wyznaczaniu pozycji ciał niebieskich, mierzeniu odległości kątowych między nimi, określaniu czasu oraz przy pomiarach geodezyjnych.

Od 22 marca 2012 r. ekwatoriał znajduje się w zbiorach Muzeum UJ Collegium Maius, które tym samym dołączyło do elitarnej grupy instytucji posiadających w swych zbiorach ekwatoriał Adamsa. Instrument wykonany został w słynnym zakładzie George'a Adamsa w Londynie, wytwórcy instrumentów naukowych dla króla Anglii Jerzego III. Zakupiony w edynburskim antykwariacie, jest jednym z trzech XVIII-wiecznych zachowanych do dziś analogicznych instrumentów sygnowanych nazwiskiem twórcy „Adams". Dwa pozostałe znajdują się w Museo Della Specola w Bolonii oraz w kolekcji historycznych instrumentów naukowych na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego posiada bogatą kolekcję dzieł sztuki, ale o jego wyjątkowości decyduje liczący około 2500 eksponatów zbiór starych przyrządów naukowych, będący jednym z najwartościowszych w Europie. Ekwatoriał to kolejny, obok przyrządów astronomicznych Marcina Bylicy z Olkusza z końca XV wieku czy astrolabium arabskiego z 1054 r., bezcenny eksponat muzealny Collegium Maius.

Link do materiału wideo