Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja w Muzeum. Odcinek 2: Najkrótsza droga

Od wieków matematyka wykorzystywana była w innych dziedzinach nauki. Jednym z przykładów takiego zastosowania w geografii było opracowanie projekcji, która umożliwiała przedstawienie kulistej powierzchni Ziemi na płaskim arkuszu papieru.

Jednak projekcje takie zawsze wprowadzają pewne zniekształcenia. Dlatego najkrótsza droga pomiędzy dwoma punktami na mapie i na globusie niekoniecznie jest tym samym. Można to zbadać na stanowisku „Najkrótsza droga".

Wystawa przygotowana przez Muzeum UJ pozwola widzom zgłębić wybrane zagadnienia matematyczne poprzez samodzielne eksperymenty i zabawę. Widz ma możliwość wcielenia się w rolę renesansowego malarza studiującego zasady perspektywy albo też ucznia Pitagorasa, który przy pomocy monochordu odnajduje matematyczne zasady tworzenia akordów muzycznych. Już sama nazwa geometrii sugeruje, że ma ona związek z mierzeniem powierzchni ziemi. Zasady pomiarów mogą być różne - od zwykłego sznurka, przy pomocy którego można wyznaczyć kąt prosty, do skomplikowanych przyrządów pomiarowych wykorzystujących funkcje trygonometryczne, o czym również będzie można się praktycznie przekonać na wystawie. Jedną z najbardziej podstawowych umiejętności matematycznych jest wykonywanie podstawowych obliczeń, jak dodawanie i odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Na wystawie widz pozna, może już nieco zapomniane, przyrządy i niecodzienne metody wykonywania obliczeń.

Link do materiału wideo