Pocztówki z Włoch

Dnia 8 marca 2019 roku w Piwnicach Collegium Maius odbył się wernisaż wystawy zdjęć autorstwa profesora Piotra Sztompki zatytułowanej „Pocztówki z Włoch”.

Uroczystość otwarcia wystawy uświetniła obecność najwyższych władz Muzeum Collegium Maius, a przede wszystkim Uniwersytetu Jagiellońskiego i miasta Krakowa. Na otwarciu wystawy obecni byli zarówno prof. Krzysztof Stopka – dyrektor Muzeum UJ, prof. Wojciech Nowak – rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego jak i prezydent miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski.

Autor wystawy prof. Piotr Sztompka, który kilka dni wcześniej skończył 75 lat przypomniał kilka istotnych wydarzeń ze swojego życiorysu, podkreślając olbrzymią rolę Uniwersytetu jako instytucji i społeczności, która silne wpłynęła na całego jego życie.

Prof. Piotr Sztompka w roku 1966 ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1967 uzyskał magisterium z socjologii w Instytucie Socjologii UJ. W roku 1970 doktoryzował się a
w 1980 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Zawodowo związany jest z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1980 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1987 został profesorem zwyczajnym. Przez szereg lat pełnił funkcję kierownika Zakładu Socjologii Teoretycznej.

Profesor Piotr Sztompka od wielu lat amatorsko dokumentuje fotograficznie swoje podróże. Fotografuje trzy tematy: architekturę, pejzaż i ludzi. W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego miał już cztery wystawy indywidualne, na których prezentował zdjęcia z 24 krajów. Tym razem tematem przewodnim wystawy są Włochy, a dokładniej z trzy włoskie regiony: Wenecja, Toskania i Umbria.

Wystawa otwarta jest dla zwiedzających do 19 kwietnia br.

Data opublikowania: 13.03.2019
Osoba publikująca: Jakub Osiecki