Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Koncert Quartetto Nero w Auli Collegium Maius

Termin: 18.04.2019

W programie znalazły utwory polskich i włoskich kompozytorów działających między pierwszą połową XVII a drugą połową XIX wieku – były to dzieła Adama Jarzębskiego, Philipa Telemanna, Antonia Vivaldiego, Luigiego Boccheriniego i Stanisława Moniuszki.

Dnia 21 marca 2019 roku w Auli Jagiellońskiej Collegium Maius odbył się wyjątkowy koncert zatytułowany „Primavera”, czyli… wiosna. Koncert odbył się w ramach festiwalu Misteria Paschalia. Kwartet smyczkowy w składzie:  Agata Habera - skrzypce, Paulina Woś – skrzypce, Anna Wieczorek – altówka, Katarzyna Cichoń – wiolonczela, zagrał absolutnie fantastyczny koncert, który z pewnością pozostanie słuchaczom na długo w pamięci. Tego dnia w programie znalazły utwory polskich i włoskich kompozytorów działających między pierwszą połową XVII a drugą połową XIX wieku – były to dzieła Adama Jarzębskiego, Philipa Telemanna, Antonia Vivaldiego, Luigiego Boccheriniego i Stanisława Moniuszki.

Każdy z utworów poprzedzony był krótką prezentacją. Artystki przedstawiały samego autora dzieła jak i epokę w której tworzył. Te krótkie prelekcje sprawiły, że słuchacze mieli możliwość nie tylko usłyszeć szczególnie pięknie wykonane utwory wielkich kompozytorów, ale również wzbogacić się o dodatkową wiedzę muzykologiczną.

Artystki niezwykłe brzmienie na swoich koncertach zawdzięczają przede wszystkim swojemu talentowi, ale również grze na oryginalnych instrumentach historycznych (lub ich kopiach), z użyciem strun jelitowych i specjalnych smyczków, odpowiednich do muzyki poszczególnych epok. Zespół bez wątpienia znacząco wyróżnia się spośród innych kwartetów zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku muzycznym. W tym roku członkinie Quartetto Nero otrzymały prestiżowe stypendium Młoda Polska przyznawane przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Kwartet tworzą absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie, Mozarteum w Salzburgu (Austria) oraz Konserwatorium Muzycznego w Bolonii (Włochy).

 

Data opublikowania: 10.04.2019
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski