Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

sierpień 2022

20220813
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wystawa „Kobiety pod znakiem Krzyża. Ormiańskie benedyktynki ze Lwowa i ich duchowość”

Data: 13.08.2022 - 12.11.2022
Wystawa „Kobiety pod znakiem Krzyża. Ormiańskie benedyktynki ze Lwowa i ich duchowość”

Wystawa „Kobiety pod znakiem Krzyża. Ormiańskie benedyktynki ze Lwowa i ich duchowość” prezentuje unikatową kulturę duchowej żeńskiej, katolickiej wspólnoty mniszej, która powstała na przełomie wieków XVII i XVIII we Lwowie wśród tamtejszych Ormian. Ilustruje dziedzictwo kulturowe jednej z najbardziej aktywnych mniejszości narodowej w dawnej Polsce i pokazuje udział kobiet w jego wytworzeniu.

Klasztor benedyktynek ormiańskich istniał do 1946 roku przy katedrze ormiańskiej we Lwowie, a obecnie jego tradycje kontynuuje wspólnota benedyktynek łacińskich w Wołowie na Śląsku Dolnym. Na wystawie zostaną zaprezentowane artefakty do tej pory szerzej, albo wręcz w ogóle nieeksponowane, a związane z dziejami Kościoła ormiańskiego, w tym galeria portretów olejnych ksieni ormiańskich, zabytek polskiej sztuki kresowej, tworzona od XVIII do początkow XX wieku. Kolekcję portretow, a także wiele innych cennych zabytków i archiwaliów ormiańskich można będzie oglądać od 3 grudnia 2022 r. na stałej wystawie "Skarbnica polskich Ormian" w siedzibie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie przy ul. Świętojerskiej 12. Galeria portretow wywieziona po drugiej wojnie światowej przez zakonnice do Polski, przechowywana była przez blisko siedem dziesięcioleci w formie zrolowanych płócien na strychu w klasztorze w Wołowie. Dopiero w ostatnich latach została wydobyta z zapomnienia i troskliwie odrestaurowana w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ponadto na wystawie będzie można zobaczyć faksymile Ewangeliarza ze Skewry (Królestwo Cylicji), uważanego za bezcenny zabytek sakralny piśmiennictwa ormiańskiego z końca wieku XII, a także obraz olejny Modlitwa w stepie (1893/1894) Józefa Brandta ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, inspirowany portretami ksień oraz m.in. relikwiarze, monstrancje, ornaty, starodruki i dokumenty.

Podczas wernisażu zostanie zaprezentowana monografia zbiorowa pt. „Niewiasty z pastorałami. Portrety ksień klasztoru benedyktynek ormiańskich we Lwowie: historia, konteksty, konserwacja”, wydana pod redakcją Andrzeja A. Zięby przez Księgarnię Akademicką w Krakowie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 sierpnia o godz. 15:00 w Muzeum UJ.

Wystawę można oglądać od 13 sierpnia – 12 listopada 2022 roku od poniedziałku do piątku w godz. 11:00–16:00 (przerwa techniczna w godz. 13:30-14:00)

w soboty 11:00–15:00 (przerwa techniczna w godz. 13:30-14:00)

Wstęp wolny

Współorganizatorzy wystawy: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Ośrodek Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce, Polska Akademia Umiejętności, Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.

Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa www.krakow.pl

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z wernisażu wystawy.