Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obiekt miesiąca

Data: 22.08.3111
Obiekt miesiąca

„Obiekt miesiąca” to cykl zapoczątkowany w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z nowym rokiem akademickim. Co miesiąc będziemy przybliżać Państwu muzealną kolekcję, wybierając eksponat lub grupę eksponatów na co dzień nie pokazywanych szerokiej publiczności. W tym miesiącu jest to chronokinematograf zaprojektowany przez prof. Tadeusza Banachiewicza.

Chronokinematograf to instrument służący do jednoczesnej rejestracji na taśmie filmowej obrazu Słońca oraz impulsów czasowych dostarczanych z chronometru.

Projekt chronokinematografu opracował dyrektor obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Tadeusz Banachiewicz przy współpracy z inż. Stanisławem Struzikiem. Wykonania tubusu oraz solidnej podstawy instrumentu podjęła się Fabryka maszyn i odlewnia KRAWCZYK i Ska z Zawiercia. W przedniej części tubusu umieszczono 8 centymetrowy obiektyw firmy Zeiss, a z tyłu umocowano aparat filmowy Askania Werke AG, wyposażony w taśmę filmową Agfa – Neuchromo. Film przesuwano ręcznie wzdłuż płaszczyzny ogniskowej obiektywu w takt metronomu z prędkością dwóch obrotów na sekundę, co dawało 16 zdjęć na sekundę. Równoczesną rejestrację czasu uzyskiwano włączając w jeden z obwodów chronometr ustawiony na czas gwiazdowy dający impulsy co sekundę.

Pierwsze użycie chronokinematografu do obserwacji zaćmienia Słońca miało miejsce 29 czerwca 1927 roku we wsi Jakkmokk, w północnej Szwecji.

Zdjęcia na filmie wykonanym przy pomocy chronokinematografu odznaczały się nieosiągalną do tego czasu dokładnością rejestracji czasu. Pozwalały na precyzyjne wyznaczenie momentów pojawiania i znikania tzw. pereł Baily’ego – jasnych punktów widocznych podczas zaćmienia, powstających na skutek nierówności powierzchni Księżyca.  Zjawisko to, przebiegające bardzo dynamicznie, było uprzednio trudne do opisania metodami fotograficznymi jak i również było przeszkodą w dokładnym wyznaczeniu momentu początku oraz końca całkowitego zaćmienia Słońca.

  1. Prof. T. Banachiewicz (w środku) oraz Prof. J. Witkowski (po lewej) przy chronokinematografie, USA, 1932 r. (fot. Urania 3/4/1933)

2. Dwie klatki z filmu zarejestrowanego podczas całkowitego zaćmienia Słońca 31 sierpnia 1932 r. z widocznymi tzw. perłami Baily’ego (fot. Polska Ekspedycja Astronomiczna