Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wystawa "Okupacyjny Kraków - fotografie i dokumenty" w Galerii Stradomskiego Centrum Dialogu

Termin: 26.03.2013 - 26.04.2013
Miejsce: Galeria Stradomskiego Centrum Dialogu, Kraków, ul. Stradomska 11

Serdecznie zapraszamy na nową wystawę czasową pt. „Okupacyjny Kraków – fotografie i dokumenty", zorganizowaną przez Stradomskie Centrum Dialogu przy udziale Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wernisaż wystawy nastąpi 26 marca br. o godzinie 16.00 w Galerii Stradomskiego Centrum Dialogu. Zapraszamy.

Wystawa „ Okupacyjny Kraków – fotografie i dokumenty" w Galerii Stradomskiego Centrum Dialogu przy ul. Stradomskiej 11, zorganizowana została w związku z:

  • 70 rocznicą likwidacji getta w Krakowie,
  • 90 rocznicą urodzin wieloletniego prezesa Krakowskiego Towarzystwa, Fotograficznego , mgr Władysława Klimczaka,
  • dla upamiętnienia dwojga bohaterów wspólnych wystaw fotograficznych KTF i SCD, którzy odeszli w ciągu ostatniego czasu tj. przedwojennych krakowian żydowskiego pochodzenia – Ryszarda Oresa i Stelli Mȕller – Madej.

Otwarcie tej wystawy następuje dokładnie 10 lat po poprzedniej podobnie zatytułowanej wystawie  z roku 2003, a zorganizowanej wówczas w Galerii Nafta, gdzie zaproszonym gościem był Niklas Frank - syn gubernatora GG  Hansa Franka –autor krytycznych książek o swoich rodzicach.

Obecna wystawa obejmuje 90 zdjęć wielkości A3 , obrazujących z jednej strony okupacyjny Kraków ( Niemcy na Wawe3lu, na Rynku, w Bibliotece Jagiellońskiej, w Auli Collegium Novum oraz na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego przy ul. Św. Anny) jak i historię rodzin Ryszarda Oresa i Stelli Mȕller-Madej, autorki wybitnej książki „ Oczami dziecka – dziewczynka z Listy Schindlera", tłumaczonej na liczne języki europejskie a także j. japoński. Książki te jak i osobisty sekretarzyk z pamiątkami rodzinnymi są eksponowane na wystawie.

Ponadto na wystawie można zobaczyć również:

  • siedem 3 metrowych bannerów ukazujących rzeczywistość w okupacyjnej stolicy Generalnego Gubernatorstwa.
  • niedawno odzyskane elementy kultu religijnego Żydów takie jak tałesy, filakterie z atłasowymi woreczkami na ich przechowywanie oraz puchar do mycia rąk z połowy XIX w. Zostały one oddane na przechowanie polskim sąsiadom przez żydowskich współobywateli wywożonych do obozów śmierci,
  • odzyskane niedawno opaski z gwiazdą Dawida z getta krakowskiego i obozu w Płaszowie oraz dokumenty wysyłane z Krakowa do głównej siedziby SS w Monachium, stanowiące rozkazy przekazywane przez okupanta ludności żydowskiej Krakowa. Zostały one przypadkowo odnalezione i przywiezione do Krakowa w latach powojennych przez prof. Estreichera i stanowią kolekcje Muzeum UJ.
  • oryginalne zdjęcia  Oskara Schindlera i jego pracowników z Emalii oraz pamiątki z jego biura przy ul. Lipowej, przekazane do Stradomskiego Centrum Dialogu przez osobistą sekretarkę Schindlera, panią dr Marię Ogiegło-Orlińską.

Wystawa będzie czynna od 26 marca do 26 maja 2013 r.

prof. dr hab. Aleksander Skotnicki

Data opublikowania: 26.03.2013
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski