Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wystawa "Okupacyjny Kraków - fotografie i dokumenty" w Galerii Stradomskiego Centrum Dialogu

Termin: 26.03.2013 - 26.04.2013
Miejsce: Galeria Stradomskiego Centrum Dialogu, Kraków, ul. Stradomska 11

Serdecznie zapraszamy na nową wystawę czasową pt. „Okupacyjny Kraków – fotografie i dokumenty", zorganizowaną przez Stradomskie Centrum Dialogu przy udziale Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wernisaż wystawy nastąpi 26 marca br. o godzinie 16.00 w Galerii Stradomskiego Centrum Dialogu. Zapraszamy.

Wystawa „ Okupacyjny Kraków – fotografie i dokumenty" w Galerii Stradomskiego Centrum Dialogu przy ul. Stradomskiej 11, zorganizowana została w związku z:

  • 70 rocznicą likwidacji getta w Krakowie,
  • 90 rocznicą urodzin wieloletniego prezesa Krakowskiego Towarzystwa, Fotograficznego , mgr Władysława Klimczaka,
  • dla upamiętnienia dwojga bohaterów wspólnych wystaw fotograficznych KTF i SCD, którzy odeszli w ciągu ostatniego czasu tj. przedwojennych krakowian żydowskiego pochodzenia – Ryszarda Oresa i Stelli Mȕller – Madej.

Otwarcie tej wystawy następuje dokładnie 10 lat po poprzedniej podobnie zatytułowanej wystawie  z roku 2003, a zorganizowanej wówczas w Galerii Nafta, gdzie zaproszonym gościem był Niklas Frank - syn gubernatora GG  Hansa Franka –autor krytycznych książek o swoich rodzicach.

Obecna wystawa obejmuje 90 zdjęć wielkości A3 , obrazujących z jednej strony okupacyjny Kraków ( Niemcy na Wawe3lu, na Rynku, w Bibliotece Jagiellońskiej, w Auli Collegium Novum oraz na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego przy ul. Św. Anny) jak i historię rodzin Ryszarda Oresa i Stelli Mȕller-Madej, autorki wybitnej książki „ Oczami dziecka – dziewczynka z Listy Schindlera", tłumaczonej na liczne języki europejskie a także j. japoński. Książki te jak i osobisty sekretarzyk z pamiątkami rodzinnymi są eksponowane na wystawie.

Ponadto na wystawie można zobaczyć również:

  • siedem 3 metrowych bannerów ukazujących rzeczywistość w okupacyjnej stolicy Generalnego Gubernatorstwa.
  • niedawno odzyskane elementy kultu religijnego Żydów takie jak tałesy, filakterie z atłasowymi woreczkami na ich przechowywanie oraz puchar do mycia rąk z połowy XIX w. Zostały one oddane na przechowanie polskim sąsiadom przez żydowskich współobywateli wywożonych do obozów śmierci,
  • odzyskane niedawno opaski z gwiazdą Dawida z getta krakowskiego i obozu w Płaszowie oraz dokumenty wysyłane z Krakowa do głównej siedziby SS w Monachium, stanowiące rozkazy przekazywane przez okupanta ludności żydowskiej Krakowa. Zostały one przypadkowo odnalezione i przywiezione do Krakowa w latach powojennych przez prof. Estreichera i stanowią kolekcje Muzeum UJ.
  • oryginalne zdjęcia  Oskara Schindlera i jego pracowników z Emalii oraz pamiątki z jego biura przy ul. Lipowej, przekazane do Stradomskiego Centrum Dialogu przez osobistą sekretarkę Schindlera, panią dr Marię Ogiegło-Orlińską.

Wystawa będzie czynna od 26 marca do 26 maja 2013 r.

prof. dr hab. Aleksander Skotnicki

Data opublikowania: 26.03.2013
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski