Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Media społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pokaz filmu "Rok 1863" z 1922 roku w reżyserii E. Puchalskiego, muzyka Michał Lorenc

Termin: 18.04.2013

Na pokazie będą obecni m.in. Grażyna M. Grabowska z Filmoteki Narodowej oraz kompozytor Michał Lorenc. Już o godz. 16:00 Dyrektor Muzeum prof. Krzysztof Stopka oprowadzi wszystkich zainetersowanych po wystawie prezentowanej w Collegium Maius „Rzecz o roku 1863. Uniwersytet Jagielloński wobec powstania styczniowego".

Obchodzona w tym roku 150. rocznica powstania styczniowego to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania szerokiej publiczności zrekonstruowanej i zdigitalizowanej, pierwszej adaptacji „Wiernej rzeki" Stefana Żeromskiego.

Pierwsze pokazy filmu wraz z muzyką na żywo autorstwa Michała Lorenca w wykonaniu zespołu DesOrient odbyły się w dn. 5 – 7 kwietnia br. w warszawskim kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki.

Po niemal dwóch latach intensywnych prac w ramach projektu NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie, finansowanego przez UE, udało się skompletować całość materiałów związanych z tym najstarszym zabytkiem polskiej kinematografii, będącym ekranizacją dzieła literackiego. Wiele wskazuje na to, że kopia została zrekonstruowana w jej pierwotnym kształcie – również jeśli chodzi o oryginalny, piękny wiraż. „ROK 1863" został jednocześnie wytypowany jako czwarty z kolei tytuł, który pojawi się na płycie DVD w serii KINO POLSKIE OKRESU "WIELKIEGO NIEMOWY", wydawanej przez Filmotekę Narodową.

Data opublikowania: 10.04.2013
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski