Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pokaz filmu "Rok 1863" z 1922 roku w reżyserii E. Puchalskiego, muzyka Michał Lorenc

Termin: 18.04.2013

Na pokazie będą obecni m.in. Grażyna M. Grabowska z Filmoteki Narodowej oraz kompozytor Michał Lorenc. Już o godz. 16:00 Dyrektor Muzeum prof. Krzysztof Stopka oprowadzi wszystkich zainetersowanych po wystawie prezentowanej w Collegium Maius „Rzecz o roku 1863. Uniwersytet Jagielloński wobec powstania styczniowego".

Obchodzona w tym roku 150. rocznica powstania styczniowego to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania szerokiej publiczności zrekonstruowanej i zdigitalizowanej, pierwszej adaptacji „Wiernej rzeki" Stefana Żeromskiego.

Pierwsze pokazy filmu wraz z muzyką na żywo autorstwa Michała Lorenca w wykonaniu zespołu DesOrient odbyły się w dn. 5 – 7 kwietnia br. w warszawskim kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki.

Po niemal dwóch latach intensywnych prac w ramach projektu NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie, finansowanego przez UE, udało się skompletować całość materiałów związanych z tym najstarszym zabytkiem polskiej kinematografii, będącym ekranizacją dzieła literackiego. Wiele wskazuje na to, że kopia została zrekonstruowana w jej pierwotnym kształcie – również jeśli chodzi o oryginalny, piękny wiraż. „ROK 1863" został jednocześnie wytypowany jako czwarty z kolei tytuł, który pojawi się na płycie DVD w serii KINO POLSKIE OKRESU "WIELKIEGO NIEMOWY", wydawanej przez Filmotekę Narodową.

Data opublikowania: 10.04.2013
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski