"Dotknij kultury" 2013

Termin: 13.06.2013
Witryna internetowa: www.dotknijkultury.pl

Zakończyła się kolejna edycja „Dotknij kultury". W piątek, 7 czerwca w Collegium Maius zaprezentowano wystawę dzieł Jacka Malczewskiego i ich adaptacji do potrzeb osób niewidomych w grafice dotykowej. Panie Sabina i Malwina Antoniszczak, które zaprezentowały twórczość swojego ojca – Juliana Antonisza, m.in. chropografiki, czyli obrazy do odczytywania palcami, stworzone przy użyciu chropografu skaningowego - aparatu optyczno-elektromechanicznego zaprojektowanego przez Antonisza. W Stubie Communis pokazano niezwykłe obiekty – repliki i makiety wybranych eksponatów Muzeum UJ wykonanych przez studentów form przemysłowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, m.in. kielich Jagiellonów. Na dziedzińcu huta Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych UJ zaprezentowało wystawę pt. „Dotykając Ziemi". Podczas konferencji prasowej z udziałem m.in. Rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka, Dyrektora Muzeum UJ prof. Krzysztofa Stopki, Kierownika Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UJ Ireneusza Białka, Tomasza Stańki i Dominika Wani oraz Michała Rusinka – Prezesa Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej zaprezentowano replikę medalu noblowskiego Wisławy Szymborskiej zaadaptowana do potrzeb osób niewidzących i słabowidzących. Reprodukcję medalu będzie można oglądać obok oryginału znajdującego się w tzw. II Skarbcu Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Adaptacja została przygotowana we współpracy i dzięki zaangażowaniu finansowemu Fundacji Wisławy Szymborskiej. Akceptację dla takiego sposobu przedstawienia medalu Nobla osobom z niepełnosprawnością wzroku wyraził Komitet Noblowski. Replikę wykonał absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Lech Kolasiński.

Wieczorem odbył się koncert światowej sławy trębacza jazzowego Tomasza Stańki w duecie z Dominikiem Wanią. Artyści zapewnili widowni niezapomniane muzyczne wrażenia.

Katarzyna Zięba

Data opublikowania: 13.06.2013