Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zaułek Estreichera na Dziedzińcu Huta Collegium Maius

Termin: 26.09.2013

Przestrzeń Dziedzińca Huta Collegium Maius (wejście od ul. św. Anny 10) zmienia swoje oblicze. Za sprawą rzeźb autorstwa Karola Badyny staje się miejscem pamięci o sławach nauki i kultury związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Na Dziedzincu Huta mozemy zobaczyć portrety Juliana Aleksandrowicza, Antoniego Kępińskiego, w dalszej części dziedzinca ukryty jest portret króla Kazmimierza Wielkiego.

Honorowe miejsce zajmuje popiersie Karola Estreichera twórcy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, nowego patrona tej przestrzeni.

 

dr hab. Karol Badyna, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne realizacje pomnikowe w Polsce. Spośród realizacji zagranicznych na uwagę zasługują rzeźby pomnikowe w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Tel Awiwie i w Singapurze. Jest autorem wielu rzeźb portretowych w formie popiersi prezentowanych w otwartych przestrzeniach miast. Wykonał popiersia gen. W. Sikorsiego, gen. W. Andersa, gen. M. Zdrzałki, gen. B. Kwiatkowskiego, Bp. E. Materskiego, Bp. J. Chrapka, Bp. J. Ablewicza, Prymasa Polski Kard. St. Wyszyńskiego.

"Spośród wielu istotnych aspektów rzeźbiarskiego dzieła, szczególnie dla mnie miejsce zajmują te, bezpośrednio związane ze sztuką portretu. Rozważając wartości jakie na przestrzeni tysiacleci wpływały na kształtowanie się i rozwój tej sztuki, w pierwszym rzędzie muszę pomyśleć o fascynującym zjawisku, jakie wplata się w rzeźbę, sięgając do jej najgłębszych korzeni. Wrażenie życia, uchwyconego w trwałą i nieruchomą formę. Nieustający proces, ruch, wciaż jakby aktywny w zatrzymanej na stałe chwili, utrwalony w martwej powiedzielibyśmy przecież materii..."

Karol Badyna

Data opublikowania: 26.09.2013
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski