Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"Pasje malarskie"

Wielkimi krokami zbliża się pierwsza w tym roku wystawa w Collegium Maius pt. "Pasje malarskie". Jest to ekspozycja poświęcona pracy artystycznej emerytowanych pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawę będzie można oglądać od 10 stycznia – 28 lutego  br. w piwnicach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Noty biograficzne o autorkach ekspozycji:

Jana (Janina) Ziętek

Urodziła się w Krakowie. Studiowała geografię w Wyższej Szkole Pedagogicznej. W latach 1972 - 1986 pracowała w Międzyresortowym Instytucie Geofizyki AGH, a od czerwca 1986 do grudnia 2006 roku w Katedrze Histologii Collegium Medicum UJ kierowanej przez prof. dr hab. Tadeusza Cichockiego. Interesuje się tkaniną artystyczną (gobeliny) i haftem dekoracyjnym m.in. wykonała cykle polskich godeł heraldycznych. Zajmuje się również malarstwem (rysunek, olej i pastel). Jej specjalnością jest artystyczny haft figuralny, techniki od XIII wieku (akupiktura i akuskulptura) aż do współczesnych (także komputerowych). Od wielu lat prowadzi warsztaty figuralnego haftu malarskiego i rzeźbiarskiego także w żeńskich zakonach kontemplacyjnych, sporadycznie w Pałacu w Wilanowie.Jako organizator bądź współorganizator licznych aukcji od lat wspomaga różne akcje charytatywne także przekazując swoje prace. Między innymi na odnowę zabytków Krakowa oraz na rzecz Kliniki Hematologii Collegium Medicum UJ.

 

Maria Sidor

Długoletni emerytowany pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego (1976 - 1984 Kwestura UJ, 1984 - 2011 Biuro Kanclerza UJ). Autorka tak mówi o swojej twórczości: Kiedy na przełomie Tysiąclecia zaczęłam malować na szkle i porcelanie nie myślałam, że to tak daleko mnie zaprowadzi, zawsze jawiły mi się różne obrazy w wyobraźni, zawsze też chciałam zobaczyć - a wręcz było to moje wielkie marzenie trzy wielkie galerie: w Dreźnie, Petersburgu i Paryżu, te marzenia się spełniły i to też spowodowało, że chciałam spróbować swoich sił. Maluję, bo chciałabym się podzielić z innymi tym, czym zostałam przez naturę i rodziców obdarowana, chciałabym sprawić, aby ludzie nie przechodzili obojętnie obok moich prac, aby to co widzą dawało im wiele przyjemności. Piękne krajobrazy mojej rodzinnej Rzeszowszczyzny, niepowtarzalny klimat starego Krakowa jak również to czym żyłam przez 34 lata czyli Uniwersytetem Jagiellońskim, wyzwoliły tę Pasję. Dzięki temu, że mam wielkie oparcie w moim mężu, który jest pierwszym krytykiem i który dodaje mi otuchy kiedy wątpię. Dzięki ludziom z mojej Uczelni, którzy utwierdzili mnie w tym, że mogę malować, uczyli jak poprawiać warsztat mam dzisiaj właśnie takie chwile jak ta. Dziękuję im za to…

 

Lucyna Bełtowska

Całe swoje studenckie i zawodowe życie związała z Uniwersytetem Jagiellońskim i jego Muzeum Collegium Maius, gdzie przez ponad 38 lat była starszym kustoszem. Ukończyła studia polonistyczne, a Profesor Karol Estreicher młodszy przyjął ją do pracy w muzeum, jeszcze przed obroną pracy magisterskiej. W Collegium Maius była kuratorką i autorką kilkudziesięciu wystaw muzealnych, jak również katalogów do nich. Ekspozycje te prezentowane były nie tylko w Krakowie, ale i w innych polskich miastach, jak również we Włoszech. Równolegle do zawodowej pracy podejmowała wielorakie próby działalności artystycznej, począwszy od pisania na malowaniu kończąc. Potrzeba wyrażenia ekspresji, wrażliwości i specyficznego widzenia świata, zaowocowała wieloma realizacjami, np. drukiem tomiku poezji w 2004 roku. Ciągłe, niespokojne poszukiwanie tej odpowiedniej treści i formy jest świadectwem dużej wrażliwości plastycznej, wyczucia koloru oraz próbą uchwycenia nastroju przemijającej chwili.

 

Irena Lorenc

Z wykształcenia prawnik. Ukończyła Prawo w Uniwersytecie Jagiellońskim, oraz studia Podyplomowe z zakresu Prawa Pracy. Zatrudniona na Uniwersytecie Jagiellońskim od 1975 roku do czerwca 2013, w tym od 1988 roku na kierowniczym stanowisku w Dziale Inwentaryzacji Ciągłej Swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła w 2004 roku pod kierunkiem artysty malarza Kazimierza Machowiny. Od samego początku związana jest z Grupą Twórczą Amarant. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Maluje pastelami i olejami. Bardzo swobodnie i z dużą wnikliwością operuje tymi środkami wyrazu. Ma duże wyczucie formy i koloru. W charakterystyczny dla siebie sposób buduje strukturę obrazu, przez nakładanie kolejnych warstw farby i koloru. Zdecydowane ruchy szpachlą i efekty przenikających się warstw wprowadzają wszystkich w przedziwny koloryt. Maluje kwiaty i pejzaże. Od 2012 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

Lucyna Kuśnierczyk

Maluje od trzydziestu lat w różnych technikach, ostatnio – wg własnej, wypracowanej, nadal modyfikowanej metody z zastosowaniem farb akrylowych. Są to prace małoformatowe na papierze. W 2004 roku przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków, na podstawie zaprezentowanych prac, opinii i recenzji. Posiada wyższe wykształcenie techniczne uzupełnione o studia podyplomowe humanistyczne. Miała kilkanaście wystaw indywidualnych Uniwersytet Jagielloński wydał jej katalog - album Metamorfozy zawierający 200 reprodukowanych prac, wraz z komentarzami i opiniami: prof. Franciszka Ziejki, prof. Stanisława Rodzińskiego i Jerzego Madeyskiego. Otrzymywała nagrody i wyróżnienia. Wiele swych prac przekazuje na cele społeczne i charytatywne.

 

 

Wstęp wolny

Zapraszamy!

Data opublikowania: 07.01.2014
Osoba publikująca: Franciszek Wasyl