Obiekt kwartału

Obiekt kwartału

27.03.2024
W Collegium Maius, gotyckim, najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, miały swoją siedzibę dwa wydziały, Wydział Teologiczny oraz Wydział Sztuk Wyzwolonych. Sale Collegium Maius pełniły różne funkcje. Dwie małe sale na pierwszym piętrze przeznaczono na skarbiec, w którym przechowywano najcenniejsze dokumenty, książki, kosztowności.
więcej o Obiekt kwartału
Obiekt miesiąca

Obiekt miesiąca

09.02.2024
„Obiekt miesiąca” to cykl postów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiadających o kolekcji muzealnej. W każdym z nich chcemy przybliżyć Państwu te eksponaty, które na co dzień nie są pokazywane szerokiej publiczności. W tym miesiącu przedstawiamy gościom dwa cygara zapalone przez Adama Mickiewicza i Antoniego Edwarda Odyńca w kraterze Wezuwiusza.
więcej o Obiekt miesiąca
Inauguracja roku jubileuszowego Muzeum w Librarii Collegium Maius

Inauguracja roku jubileuszowego Muzeum w Librarii Collegium Maius

02.02.2024
W dniu 1 lutego br. o godz. 12:00 zapraszamy na inaugurację roku jubileuszowego obchodzonego w 60. rocznicę otwarcia Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego dla publiczności. Z tej okazji o godz. 12:00 w Librarii odbędzie się sesja naukowa pt. „Interpretacja i rola dziedzictwa akademickiego w mieście i regionie”. Bezpośrednio po sesji zapraszamy na wernisaż wystawy pt. „Krakowska Trasa Akademicka”. Otwórz artykuł, aby przeczytać program wydarzenia.
więcej o Inauguracja roku jubileuszowego Muzeum w Librarii Collegium Maius
Koncert kolędowy „Na Boże Narodzenie chwal Boga wszelkie stworzenie”
wydarzenie

Koncert kolędowy „Na Boże Narodzenie chwal Boga wszelkie stworzenie”

26.01.2024
Po krótkiej przerwie tradycja kolędowania powróciła do Collegium Maius! 30 stycznia odbył się koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica pod dyrekcją Anity Pyrek-Nąckiewicz. Otwórz artykuł, aby zobaczyć pełną relację z wydarzenia.
więcej o Koncert kolędowy „Na Boże Narodzenie chwal Boga wszelkie stworzenie”
Kalendarz muzealny 2024

Kalendarz muzealny 2024

03.01.2024
Z radością prezentujemy nasz nowy muzealny kalendarz na 2024 rok! Za temat przewodni tegorocznej edycji wybraliśmy zwierzęta. W kalendarzu zaprezentowano 12 obiektów z kolekcji MUJ, którym towarzyszy tekst przedstawiający pokrótce każdy z nich, opowiadający zarówno o ich historii, jak i o warstwie symbolicznej. Mamy nadzieję, że pozwolą lepiej zrozumieć złożony świat zwierząt i umilą 2024 rok.
więcej o Kalendarz muzealny 2024