Wystawa "Bibliotheca Magna. Biblioteka Jagiellońska na przestrzeni dziejów"

Termin: 25.01.2018

Wystawa „Bibliotheca Magna. Biblioteka Jagiellońska na przestrzeni dziejów.” przybliża dzieje Biblioteki Jagiellońskiej w czasie kiedy mieściła się ona w gmachu Collegium Maius (lata 1775-1940).

Dokonujący się wówczas prężny rozwój zbiorów najstarszej polskiej książnicy stał się inspiracją do głębszych rozważań o roli biblioteki w kontekście jej wkładu w kulturę lokalną i narodową. Twórcami wystawy kierowała bowiem myśl, że rozwój Biblioteki Jagiellońskiej odzwierciedla kształtowanie się i rozwój biblioteki jako instytucji kultury. Na kanwie dziejów Biblioteki snute są także rozważania o roli bibliotek i zawodu bibliotekarza na przestrzeni wieków. Tytuł wystawy podkreśla nie tylko wielkie znaczenie kulturowe pierwszej polskiej książnicy akademickiej, ale nawiązuje do medalu przyznawanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 1995 r. Medal „Bibliotheca Magna – Perennisque”, który nadaje się za wybitne dokonania lub całokształt działalności na rzecz rozwoju bibliotekarstwa polskiego i upowszechniania książki w społeczeństwie polskim.

Dnia 25 października 2017 roku odbył się wernisaż wystawy "Bibliotheca Magna. Biblioteka Jagiellońska na przestrzeni dziejów". W ramach uroczystości wykład wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Migoń, zatytułowany " O znaczeniu świata książek. Tylko przeszłość czy też przyszłość". 

Wystawę można zwiedzać do 25 stycznia 2018 r.

Od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16.00, soboty w godz. 10:00-14.00. Wstęp wolny.

Data opublikowania: 29.03.2018
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski