Wystawa: Kampus 600-lecia Odnowienia UJ

Termin: 17.05.2018

W Zaułku Estreichera (wejście od ul. Św. Anny) można oglądać wystawę zdjęć i grafik prezentujących znajdujący się na Ruczaju Kampus 600-lecia Odnowienia UJ.

Na planszach przedstawione zostały różne oblicza kampusu, m.in. zdjęcia obiektów kampusu z lotu ptaka i w czterech porach roku, „kosmiczne” urządzenia synchrotronu Solaris, a także przykłady wykorzystania źródeł energii odnawialnych przez obiekty kampusu. Wystawa zorganizowana została w  ramach obchodów tegorocznego Święta UJ, których centralną częścią będzie uroczyste otwarcie nowego budynku Wydziału Chemii, stanowiące oficjalne zwieńczenie budowy tzw. III Kampusu UJ.

Pierwsze pomysły stworzenia nowego kampusu uniwersyteckiego narodziły się już w latach 70. XX wieku. Jako lokalizację wybrano łąki pomiędzy Ruczajem a Pychowicami. 25 czerwca 1998 roku rektor UJ prof. Aleksander Koj wmurował kamień węgielny pod siedzibę Centrum Badań Przyrodniczych, która była pierwszym budynkiem powstałym na terenie nowego kampusu. Kamieniem milowym w historii powstania kampusu było uchwalenie przez Sejm RP ustawy z dnia 23 maja 2001 r. o ustanowieniu wieloletniego programu pod nazwą "Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego" i przeznaczeniu na ten cel 600 mln zł. W 2002 roku otwarty został budynek, do którego przeprowadziła się wówczas część studentów Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Od tego czasu na kampusie swoje siedziby znalazły kolejne instytuty i wydziały uniwersytetu. Ostatnio, w 2017 r. oddano do użytku budynek Wydziału Chemii. Wokół kampusu powstały również siedziby innych związanych z UJ instytucji, jak m.in. Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego „Solaris” oraz Małopolskie Centrum Biotechnologii.

Wystawa została zamknięta w dniu 4 czerwca.
Data opublikowania: 25.05.2018
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski