W 80-tą rocznicę Sonderaktion Krakau. Wystawa w Ogrodzie Profesorskim UJ

Termin: 09.07.2019

Czas gdy niszczono polską naukę. W 80-tą rocznicę Sonderaktion Krakau. Wystawa w Ogrodzie Profesorskim UJ.

6 listopada 1939 r. w ramach  działań represyjnych doszło w Krakowie do wydarzenia określonego przez okupanta jako "Aktion gegen Universitätsprofessoren", znanej powszechnie jako "Sonderaktion Krakau". W budynku Collegium Novum władze  niemieckie aresztowały 183 naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczej i Akademii Handlowej w Krakowie. Aresztowani zostali przewiezieni do krakowskiego więzienia przy ulicy Montelupich i poprzez więzienia we Wrocławiu, do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen-Oranienburg, na północ od Berlina. W wyniku chorób, głodu, zimna, bicia i prześladowań, w krótkim czasie w obozie, bądź krótko po jego opuszczeniu zmarło 20 profesorów. Postawa aresztowanych naukowców w ciężkich więziennych i obozowych chwilach, ich wzajemne wsparcie, dodawanie otuchy, poczucie godności, wartości ludzkich i nieugięcia, budzi do dzisiaj podziw i szacunek w środowisku naukowym.

Wystawa planszowa w Ogrodzie Profesorskim przedstawia drogę jaką przeszli profesorowie od aresztowania w Krakowie do momentu zwolnienia lub śmierci w niemieckich obozach koncentracyjnych. Teksty tablic uzupełniają fotografie profesorów, grafik, obrazów i pamiątek po niektórych aresztowanych. Wspomnienie to przypomina okres brutalnego niszczenia polskiej nauki i kultury oraz ofiary jaką ponieśli krakowscy uczeni. Wystawa zorganizowana przez Muzeum UJ prezentowana jest w j. polskim i angielskim, można ją zwiedzać w godzinach otarcia Ogrodu Profesorskiego do listopada 2019 r, wstęp wolny.

"Ciężko jest patrzeć na straszność tamtych, którzy wciąż żyją w sercu

i pamięci, ale dobrze jest myśleć, że żyją, stoją w oczach

z całą swoją człowieczą godnością i osobowością"

Ewa Miodońska-Brookes