wydarzenie

O Pusłowskim - finisaż wystawy i pokaz filmu "Dziewczyna z dobrego domu"

29.11.2018
Wystawa "Xawery Pusłowski. Krakowski-polski-światowy" przeszła do historii. 4 lutego odbyło się ostatnie kuratorskie oprowadzanie z Panią Różą Książek-Czerwińską. Tłumnie zebrana publiczność mogła obejrzeć nie tylko wystawę, ale i Bibliotekę. „Five o’clock u Sawy” rozpoczął się od występu składu kameralnego Chóru Akademickiego UJ Camerata Jagellonica, który wykonał utwory m.in. Say love, Come again Johna Dowland’a. Gości przywitali dyrektor Instytutu Muzykologii dr hab. Aleksandra Patalas i Dyrektor Muzeum prof. Krzysztof Stopka. W dalszej części programu prof. Andrzej Chwalba opowiadał o działalności Xawerego Pusłowskiego w XX-leciu międzywojennym. Na koniec zaprezentowano katalog wystawowy oraz pokaz filmu „Dziewczyna z dobrego domu”.
więcej o O Pusłowskim - finisaż wystawy i pokaz filmu "Dziewczyna z dobrego domu"

SPiN Day 2018

29.10.2018
Podobnie jak w poprzednich latach instytucje zajmujące się upowszechnianiem nauki i edukacją nieformalną zrzeszone w porozumieniu Społeczeństwo i Nauka 10 listopada zapraszają do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki (SPiN Day).
więcej o SPiN Day 2018

Uniwersytet Jagielloński u progu niepodległości

09.10.2018
Zapraszamy do obejrzenia wystawy na dziedzińcu Huta, która będzie otwarta do 11 listopada bieżącego roku. Uniwersytet Jagielloński – przez wieki, w czasach rozkwitu i klęsk kraju ostoja nauki, polskości, tradycji i historii narodu, w momencie wybuchu I wojny światowej był politycznie zróżnicowany. Pośród wykładowców, pracowników administracji i studentów, istniały różne wizje co do przyszłości Polski i działań prowadzących do odzyskania wyczekiwanej niepodległości. Starsza generacja profesorów, wobec zaistniałej sytuacji politycznej zajmowała ostrożne stanowisko, sprzyjając monarchii austro - węgierskiej. Przeciwstawną, narodową formacją, krytyczną wobec Austrii, było pokolenie młodszych wykładowców
więcej o Uniwersytet Jagielloński u progu niepodległości
wydarzenie

Szable w dłoń! Szermierka szablą jako polskie dziedzictwo narodowe.

30.11.2018
OSTATNI DZIEŃ OTWARCIA WYSTAWY: 1 grudnia (sobota). Serdecznie zapraszamy do Muzeum UJ na wysłuchanie wykładu Pana Daniela Jaqueta ze Szwajcarii. Wykład będzie w języku angielskim. Czas: 5 listopad 2018, czas 17-18 r. Miejsce: Collegium Maius UJ, ul. Jagiellońska 15, Kraków. Daniel Jaquet - historyk, mediewista, specjalizujacy się w historii nauki i kultury materialnej czasów wczesnohistorycznych. Pracuje w Château de Morges et ses Musees. Jest współwydawcą Acta Periodica Duellatorum, czasopisma poświęconego Dawnym Europejskim Sztukom Walki. Szczególnie jest zainteresowany problemami walk w zbroi z okresu średniowiecza i wczesnego renesansu. Bada je w oparciu o traktaty i inne dane źródłowe a weryfikuje w praktyce, również na sali gimnastycznej czy wojskowej "ścieżce zdrowia". Zajmuje się problemami pojedynków, wojen, szkolenia i doskonalenia fechtunku i zachowanych przekazów o tych zagadnieniach. Jego obecne badania koncentrują się na badaniach problematyki DESW dotyczących przekazywania wiedzy oraz praktycznym badaniu walki, traningu i pracy ciałem.Warsztaty będą dwu-blokowe, wprowadzające do metody Contre-Pointe Alexandra Valville'a. Poświęcone są niezwykłej metodzie posługiwania się szablą, łaczącej style szpady praz szabli. Pierwszy blok poświęcony szpadzie, wprowadza w arkana technik francuskiej szpady XVIII wieku. Drugi blok poświęcony jest szabli, ucząc systemu Espadon, łączymy techniki by zrozumieć zasady Contre-Pointe. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla osób powyżej 15 roku życia, zarówno początkujących jak i zaawansowanych. Można także przyjść tylko na pojedynczy blok.
więcej o Szable w dłoń! Szermierka szablą jako polskie dziedzictwo narodowe.

Wystawa: Kampus 600-lecia Odnowienia UJ

25.05.2018
W Zaułku Estreichera (wejście od ul. Św. Anny) można oglądać wystawę zdjęć i grafik prezentujących znajdujący się na Ruczaju Kampus 600-lecia Odnowienia UJ
więcej o Wystawa: Kampus 600-lecia Odnowienia UJ