Muzeum posiada w swojej ofercie poza standardowym zwiedzaniem stałej ekspozycji warsztaty, w których można wziąć udział po wcześniejszej rezerwacji. Spotkania odbywają się wokół wybranego dzieła sztuki pochodzącego z naszych zbiorów i opracowanego pod kontem osób niewidomych i słabowidzących w ramach przedsięwzięcia Dotknij Kultury, które powstało we współpracy między Muzeum UJ oraz Działem ds. Osób Niepełnosprawnych UJ i którego pierwsza edycja miała miejsce w roku 2012. Wydarzenie ma na celu umożliwienie osobom niewidomym i słabowidzącym korzystania z coraz większej oferty muzeum, zwiększenie społecznej świadomości na temat niepełnosprawności i stworzenie naturalnej przestrzeni dialogu i integracji w obszarze kultury.
Podczas pierwszej edycji wydarzenia miała miejsce promocja przewodnika po Muzeum UJ dla osób niewidomych i słabowidzących (wersja w alfabecie Brajla oraz z powiększoną czcionką). Poza plastycznymi opisami sal i eksponatów, zawiera on również ilustracje dotykowe wybranych obiektów muzealnych. Zastosowanie dwoistej formy przekazu, tekstu i obrazu, było pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w krakowskich muzeach. Dziś zwiedzający mogą korzystać z przewodników na miejscu bądź wypożyczać je do domu, a od roku 2013 publikacja jest dostępna na stronie internetowej www.dotknijkultury.pl.
W ramach corocznego przedsięwzięcia odbywa się m.in: promocja nowej kontekstowej audiodeskrypcji i adaptacji dotykowej wybranego dzieła ze zbiorów Muzeum UJ, wspólne zwiedzanie muzeum, podczas którego osoby niewidome poznają przez dotyk wybrane eksponaty, a na zakończenie organizowany jest otwarty koncert na dziedzińcu Collegium Maius (wejście za okazaniem bezpłatnej wejściówki). Wśród artystów gościliśmy m.in.: Piwnicę św. Norberta, Tomasza Stańkę, Dominika Wanię, Loch Camelot, Kubę Stankiewicza, Janusza Muniaka, Lorę Szafran, Agę Zarian z Michałem Tokayem, Stanisława Soykę i Grzegorza Dowgiałło).
W roku 2013 Muzeum UJ i DON UJ zorganizowały we współpracy z Biurem Promocji UJ wystawę Dotknąć obrazu. Malczewski − Szymborska – Antoniszczak (14.10-06.12.2013 r.). Ekspozycja została wyróżniona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dorocznego konkursu Sybilla 2013.
Wszystkie dotychczasowe materiały z kolejnych edycji Dotknij Kultury oraz z wspomnianej wystawy, są dostępne w ramach warsztatów muzealnych oraz na stronie: www.dotknijkultury.pl. Materiały dotykowe są również wykorzystywane podczas zwiedzania Muzeum (rezerwując wizytę w Collegium Maius należy wpierw zgłosić prośbę o udostępnienie adaptacji podczas zwiedzania).
Poniżej lista zabytków do których powstały kontekstowe audiodeskrypcje i adaptacje dotykowe:
- Jacek Malczewski, Rusałki (cykl pięciu obrazów), Kraków 1887 r., olej na płótnie - warsztaty
- Nagroda Nobla Wisławy Szymborskiej, medal
- Eugeniusz Delacroix, Duch ojca, Francja 1845 r., olej na płótnie- warsztaty
- Tadeusz Błotnicki, Pamiatkowa plakieta na Jubileusz Uniwersytetu Jagiellońskiego z wizerunkiem królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły, Kraków 1900 r., terakota - warsztaty
- Olga Boznańska, portret Zygmunta Pusłowskiego, Kraków 1913, olej na kartonie - warsztaty
- Olga Boznańska, portret Xawerego Pusłowskiego, Kraków lata 20-te XX wieku, olej na kartonie - warsztaty
- Francisco de Zurbaran, św. Jan na wyspie Patomos, Hiszpania XVII w., olej na płótnie - warsztaty
- Philips Koninck, Uczony w swojej pracowni, tempera/olej na desce dębowej, Niderlandy XVII w. - warsztaty
- Józef Mehoffer, portret Józefa Piłsudskiego, Kraków 1921, olej na tekturze - warsztaty
- Fasada Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego od strony ul. Jagiellońskiej w Krakowie
- Kabinet Vargueno, Hiszpania XVII w., drewno malowane, intarsjowane
- Makieta w postaci klocków drewnianych przedstawiająca Kazimierz Wielkiego – adaptacja rzeźby monarchy z 1370 r. ze zbiorów Muzeum UJ
- Prototypy adaptacji studentów Wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w wykonane w ramach zajęć kursowych m.in.: makiety budynku, makiety sufitów z dwóch sal: Librarii i Auli, instalacje dotykowe