Noc Muzeów

W piątek 21 maja br. zapraszamy przed ekrany komputerów na kolejną Noc Muzeów online dostępną na muzealnym Facebooku: https://pl-pl.facebook.com/muzeumUJ/. Tegoroczny program w dużym stopniu koncentruje się na Stanisławie Lemie z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza (rok 2021 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Lema).

Program

Związków jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction z Uniwersytetem Jagiellońskim poszukamy w „Bajkach robotów” i ekspozycji muzealnej oraz w lumenologii muzealnej.

Kosmiczne motywy przewodnie uzupełni transmisja z kopuły wschodniej Collegium Śniadeckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, tj. pierwszego obserwatorium astronomicznego naszej uczelni. Uczestnicy będą mieli okazję, w wirtualnej formie, zapoznać się z teleskopem „Amerykanka” oraz wysłuchać krótkiej prelekcji o jego historii i dziejach Obserwatorium Astronomicznego UJ. Wieczór zakończy jedyny w swoim rodzaju podcast pt. "Od Homera do Lema. O podróżach pozaziemskich w dawnej literaturze i kulturze", odpowiadający m.in. na pytania: czego szukano w gwiazdach? Jak ludzie od zawsze tłumaczyli sobie nieznane prawa "kosmosu"? Zapraszamy.

• “Bajki robotów” w Collegium Maius
  •  pokaz naukowy: “Skąd biorą się kolory”? Na żywo z Muzeum UJ, godz. 17:00
  •  #LumenologiaMuzealna czyli muzeum w optyce Lema
  •  "Obserwatorium Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Mikołaja Kopernika w Krakowie". Relacja na żywo, godz. 19:00