Prezentacja historycznych instrumentów astronomicznych

Serdecznie zapraszamy na hands-on spotkanie z replikami przedkopernikańskich instrumentów astronomicznych oraz zwiedzanie kolekcji historycznych instrumentów astronomicznych w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które odbędzie się 2 grudnia 2022 r. o godz. 14.

Program:

Zegary słoneczne jako instrumenty astronomiczne (w jęz. polskim) - Rafał Zaczkowski (Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie)

Od sfery armilarnej do torquetum (w jęz. polskim) - prof. Jarosław Włodarczyk (Instytut Historii Nauki PAN)

Astrolabes and Astrolabe Stuff (w jęz. angielskim) - prof. Josefina Rodríguez-Arribas

Zwiedzanie kolekcji historycznych instrumentów astronomicznych w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Chęć osobistego uczestnictwa w spotkaniu prosimy zgłaszać do 1 grudnia wysyłając e-mail na adres: zzoja@poczta.fm (Ilość miejsc ograniczona)

Transmisja wydarzenia odbędzie się na kanale Youtube: MuzeumUJ Collegium Maius

Koordynacja wydarzenia:

dr hab. Ewa Wyka, prof. PAN,

prof. Josefina Rodríguez-Arribas

Organizatorzy:

Instytut Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN, Warszawa

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Partnerem wydarzenia jest Oddział Małopolski Stowarzyszenia Muzealników Polskich.