Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wystawa Born Different

Wystawa Born Different

Już od niedzieli 26 maja br. w kawiarni u Pęcherza będzie można oglądać wystawę pt. „Born Different”, która towarzyszy obchodom 10-lecia powstania Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykanistycznych oraz VII Kongresowi Afrykanistów Polskich.

Na wystawie są prezentowane fotografie, które dają widzowi wgląd w codzienne życie osób dotkniętych bielactwem wrodzonym (albinizm) w Afryce oraz mają na celu zwrócenie uwagi na problem realiów życia tych osób w dwóch afrykańskich państwach - Zambii i Beninie. Przez swoją odmienność albinosi dawniej byli uznawani za duchy, obecnie zaś magiczną moc zaczęto przypisywać częściom ich ciała, co sprowadziło na nich szereg niebezpieczeństw i cierpień. Główna część wystawy poświęcona jest wyzwaniom, przed jakimi stoją albinosi w Zambii, gdzie ich prawa są codziennie łamane, gdyż doświadczają wieloaspektowej stygmatyzacji, społecznej dyskryminacji, izolacji i wszechobecnego strachu przed rytualną śmiercią.

Wystawa fotograficzna prezentowana w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest częścią szerszego projektu naukowego „Born Different” Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, prowadzonego przez czeską antropolożkę kultury dr Kateřinę Mildnerovą oraz fotografa i fotoreportera Antonio Cossę pochodzącego z Mozambiku. Koncepcja zakłada twórcze połączenie sztuki i nauki; antropologii kulturowej i fotografii oraz korzysta z szeregu zespołowych badań terenowych przeprowadzonych w Zambii i Beninie (2023-2024).


Organizowany na Uniwersytecie Jagiellońskim w dniach 23-25 maja 2024 r. Kongres Afrykanistów Polskich jest największym i najbardziej prestiżowym afrykanistycznym wydarzeniem naukowym w Polsce, który odbywa się cyklicznie, co trzy lata i gromadzi zarówno badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe, jak też osoby zawodowo związane z Afryką, np. lekarzy, dyplomatów czy pracowników różnego rodzaju organizacji pomocowych.

Wystawę można oglądać od 26 maja do 29 września 2024 roku, codziennie w godz. 9:00-17:00, wstęp wolny.