Obchody 130 rocznicy skroplenia gazów trwałych w Krakowie

Termin: 12.04.2013
Miejsce: Collegium Maius

W związku ze zbliżającą się 130 rocznicą skroplenia składników powietrza w Krakowie, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego organizuje obchody tego wydarzenia w postaci wystaw, wykładów i pokazów. Uroczyste otwarcie obchodów 130 rocznicy skroplenia odbędzie się w Collegium Maius 12 kwietnia 2013 roku.

Podczas inauguracji prelekcje wygłoszą:

Dr hab. P. F. Góra - Zygmunt Wróblewski, pionier kriofizyki

Prof. dr hab. Andrzej Kotarba - Karol Olszewski – żywot bez reszty poświęcony chemii

Dr Ewa Wyka - Przyrządy w pracowni prof. K. Olszewskiego w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Na dziedzińcu Collegium Maius w godzinach 10.15 - 13.00 pokazy kriogeniczne będzie przeprowadzał dr Marek Gołąb.

W ramach obchodów 130 rocznicy skroplenia gazów trwałych w Krakowie na Wydziałach Chemii oraz Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ odbędą się tematyczne wykłady oraz pokazy doświadczeń. Obchodom będą również towarzyszyły wystawy zlokalizowane w holach budynków wydziałów.

Program obchodów w Collegium Maius:

10.00 - uroczyste otwarcie

- Zygmunt Wróblewski, pionier kriofizyki, dr P. F. Góra,

- Karol Olszewski - żywot bez reszty poświęcony chemii, prof. dr hab. Andrzej Kotarba,

- Przyrządy w pracowni prof. K. Olszewskiego w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellonskiego, dr Ewa Wyka.

10.15 - 13.00 - Pokazy kriogeniczne - dr Marek Gołąb

- Rozprężenie adiabatyczne - suchy lód,

- Zmniejszanie baloników,

- Zestalenie azotu,