Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

wrzesień 2023

20230929
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Małopolska Noc Naukowców 2023

Data: 29.09.2023
Małopolska Noc Naukowców 2023

Zapraszamy na Małopolską Noc Naukowców do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rejestracja na wydarzenia rusza 21 września o godz. 9:00. W tym roku w roli głównej występuje Mikołaj Kopernik, jak na jubilata przystało, oraz… kolor. Po otwarciu artykułu przeczytasz program wydarzenia.

Do wyboru warsztaty: „Tajemnice koloru” i „Co wiemy o Koperniku?”, które są skierowane do osób powyżej 16. roku życia. Zapraszamy grupy i zwiedzających indywidualnie.

„Tajemnice koloru”

Godz. 10:00, 11:00 (czas trwania: ok. 50 min., max. 25 osób)

Wydarzenie obejmuje pokazy eksperymentów, w których główną rolę odgrywa kolor. Eksperymenty zilustrują takie zjawiska jak rozczepienie światła, a także różne sposoby uzyskania koloru ze światła białego – np. poprzez dyspersję czy polaryzację światła i interferencję w cienkich warstwach. Kolejne doświadczenia pokażą jak postrzegamy kolory i w jaki sposób można zobaczyć kolory… które nie istnieją.

„Co wiemy o Koperniku?”

Godz. 13:00 (czas trwania: ok. 60 min., max. 25 osób)

Jak zaawansowana była astronomia starożytności i średniowiecza? Jak wyglądał wszechświat według doktryny geocentrycznej? Co skłoniło Kopernika do poszukiwania innych rozwiązań i skąd czerpał inspiracje? Dlaczego jego teoria wzbudzała takie kontrowersje?

 

Link do rejestracji: 

https://mnn23.twojewydarzenie.online/