DOTKNĄĆ OBRAZU - MALCZEWSKI SZYMBORSKA ANTONISZCZAK

Termin: 09.10.2013

„DOTKNĄĆ OBRAZU - MALCZEWSKI SZYMBORSKA ANTONISZCZAK" to tytuł nowej wystawy czasowej zorganizowanej przez Muzeum UJ oraz Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UJ, której wernisaż odbędzie się w poniedziałek 14 października o godz. 17:00.

Ekspozycja zamyka drugą edycję przedsięwzięcia „Dotknij Kultury", którego celem jest udostępnienie dzieł sztuk plastycznych dla osób niewidomych i słabowidzących.

Na jedynej tego rodzaju wystawie w Krakowie zostanie zaprezentowany cykl pięciu obrazów „Rusałki" Jacka Malczewskiego i ich dotykowych adaptacji przeznaczonych na użytek osób niewidomych. Ekspozycji towarzyszą adaptacje, składające się z kontekstowych opisów prezentowanych obrazów autorstwa Róży Książek-Czerwińskiej oraz ich dotykowych reprodukcji opracowanych przez Lecha Kolasińskiego. Rusałki, to z góry zamierzony jako całość cykl obrazów, w którym artysta zilustrował opowieść o młodzieńczej pogoni za szczęściem. Rusałki to także zachwyt nad polskim pejzażem, stanowiącym stały element obrazów Malczewskiego i innych malarzy epoki.

Cykl powstał na zamówienie Zygmunta Pusłowskiego, krakowskiego mecenasa artystów i kolekcjonera sztuki, którego zbiory stanowią znaczną część wyposażenia Muzeum UJ. Dzięki adaptacjom przygotowanym we współpracy z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych UJ, obrazy Jacka Malczewskiego prezentowane na tej wystawie są dostępne zarówno dla osób widzących, jak i niewidomych.

W ramach przedsięwzięcia będzie można również zobaczyć wybrane rekwizyty
z pracowni znanego polskiego artysty, reżysera eksperymentalnych animacji filmowych, konstruktora i wynalazcy Juliana Antoniszczaka, który także w swojej twórczości podejmował tematy związane z kwestiami dotyczącymi osób niewidomych. W 1983 roku skonstruował prezentowany na wystawie Chropograf skaningowy, optyczno mechaniczny aparat służący do tworzenia reprodukcji dotykowych

z kolekcji Muzeum, które będzie można zobaczyć i dotknąć na wystawie.

Chcąc uczcić pierwszą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej wykonano specjalnie na Dotknij Kultury 2013 replikę dotykową medalu Nagrody Nobla poetki, który będzie można w raz z oryginałem zobaczyć na wystawie. Makieta powstała w porozumieniu
z Komitetem Noblowskim w Sztokholmie i dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Wystawa będzie czynna od 15 października do 6 grudnia br, od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 -15:00.

Data opublikowania: 09.10.2013