Termin: 04.12.2013

Zapraszamy na wystawę rysunków (od 18 grudnia br.) jednego z najwybitniejszych artystów polskich XX wieku – Jankiela Adlera. Związany z ugrupowaniem „Ing Idisz", był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie i głośnym malarzem w Niemczech przed dojściem Hitlera do władzy. Przez cały czas utrzymywał bardzo silny związek z Polską, gdzie wystawiał w latach 30. XX wieku. Mieszkał we Francji i Anglii. W 1940 roku, mając 45 lat, pomimo choroby serca zgłosił się na ochotnika do wojska polskiego we Francji, a po klęsce pod Dunkierką wraz ze swym oddziałem artylerii został ewakuowany do Szkocji. Tam zdemobilizowany, poświecił się malarstwu, zyskując w Anglii ogromne uznanie. Jego sztuka wywarła wpływ na całe pokolenie malarzy brytyjskich, a obrazy wystawiane były w najsłynniejszych galeriach Londynu, Paryża, Nowego Jorku.

Darczyńcą rysunków dla Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest Brytyjczyk David Aukin, prawnik, reżyser, producent teatralny i filmowy, nominowany do Oskara m.in. za „Szaleństwo króla Jerzego" oraz „Sekrety i kłamstwa", zdobywca Złotej Palmy w Cannes. Kolekcję obrazów i rysunków Jankiela odziedziczył Aukin po ojcu, który był prawnikiem przyjacielem malarza, a także otrzymał w darze od córki J. Adlera. Zobowiązał się propagować spuściznę malarza i znaczną część dorobku przekazał do wielkich muzeów w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Francji i Niemczech.

Wystawa potrwa do 17 stycznia, wstęp wolny.

Data opublikowania: 04.12.2013