Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Nested Portlets Nested Portlets

Web Content Display Web Content Display

News
Interview with the Museum director, Prof. Krzysztof Stopka
Why did Casimir the Great need the University? What do historical sources tell us about its beginnings? Where were the lecture rooms? On 4th March, our #historiUJemyLIVe cycle will continue with a conversation about Cracow's Alma Mater.
25.02.2021
Read More o Interview with the Museum director, Prof. Krzysztof Stopka
#historiUJemy
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym odcinkiem cyklu #historiUJemy. Jest to seria postów poświęconych dziejom Uniwersytetu Jagiellońskiego, które podajemy do porannej kawy w każdy piątek na muzealnym fanpage’u.
05.02.2021
Read More o #historiUJemy
Poniedziałkowy Kwadrans Naukowy
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Poniedziałkowym Kwadransem Naukowym. Jest to cykl artykułów publikowanych na facebookowej stronie Muzeum, które przybliżają czytelnikom instrumenty naukowe znajdujące się w naszej kolekcji.
03.02.2021
Read More o Poniedziałkowy Kwadrans Naukowy

Web Content Display Web Content Display

Media
100 pytań do przewodnika – Aula Jagiellońska
Jesteśmy już na półmetku naszych #100PytańDoPrzewodnika 1️⃣0️⃣0️⃣✔ Dziś odpowiadamy na pytania o piękną, reprezentacyjną Aulę Jagiellońską.
20.01.2021
Read More o 100 pytań do przewodnika – Aula Jagiellońska
100 pytań do przewodnika: Stuba Communis
Powoli zbliża się już czas świątecznego biesiadowania, zasiądźmy zatem w dawnej profesorskiej jadalni, Stubie Communis. To właśnie w tym miejscu profesorowie dawniej mieszkający w Collegium Maius spotykali się na codziennych posiłkach. Następny odcinek #100PytańDoPrzewodnika po Świętach.
10.12.2020
Read More o 100 pytań do przewodnika: Stuba Communis
100 questions for the guide: Professor Room II
Watch the newest episode of 100 questions for the guide. This time, we are visiting the Ambroży Grabowski Room, named after a renowned 19th-century historian, bookseller and collectioner who... never lived in Collegium Maius.
30.11.2020
Read More o 100 questions for the guide: Professor Room II

Web Content Display Web Content Display

Events
Obiekt miesiąca: luty
„Obiekt miesiąca” to cykl zapoczątkowany w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z nowym rokiem akademickim. Co miesiąc będziemy przybliżać Państwu muzealną kolekcję, wybierając eksponat lub grupę eksponatów na co dzień nie pokazywanych szerokiej publiczności.
15.02.2021
Read More o Obiekt miesiąca: luty
The Museum reopens
The Jagiellonian University Museum will reopen for visitors on 15 February 2021. The Museum will continue to follow safety regulations,
01.02.2021
Read More o The Museum reopens
Exhibit of the month: January
'Exhibit of the month' is a series initiated by the Jagiellonian University Museum with the beginning of the new academic year. Each month we will explain the Museum collection to you, choosing a single exhibit or a group of exhibits which usually are not shown to the open public.
20.01.2021
Read More o Exhibit of the month: January

Web Content Display Web Content Display

Visiting information

The courtyard, the Professor Garden, cafeteria, interactive exhibition, and Estreicher's Corner

are closed until further notice.