Artyści krakowscy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Grafiki podarowane w latach 2013-2015 to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum UJ. Prezentowane prace powstały w ostatnich kilkudziesięciu latach i należą do klasyków „krakowskiej szkoły grafiki", a także do artystów młodszych, aktualnie działających w tej dziedzinie w Krakowie. Pośród 36 znanych nazwisk z kręgu krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. (m.in. Franciszek Bunsch, Krzysztof Kiwerski, Danuta Leszczyńska-Kluza, Ryszard Otręba, Władysław Pluta, Stanisław Sobolewski, Jacek Sroka, Adam Wsiołkowski, Barbara Ziembicka) znajdują się artyści uprawiający wyłącznie grafikę, malarze uprawiający grafikę tzw. „peintres et graveurs", a także twórcy, którzy działają w zakresie mediów najnowszych.

Dzieła te zostały podarowane przez samych twórców lub ich rodziny. Dar jest tym cenniejszy, iż podkreśla historię związków obu Uczelni sięgającą 1818 roku, kiedy na Uniwersytecie Jagiellońskim, w ramach Oddziału Literatury na Wydziale Filozofii formalnie powołano Akademię Sztuk Pięknych. Struktury administracyjne zostały wkrótce rozdzielone, ale więzi między Uniwersytetem a artystami były zawsze bliskie. Muzeum UJ, dzięki zainteresowaniu i hojności środowiska artystycznego Krakowa zyskało bogatą i niezwykłą kolekcję współczesnej grafiki krakowskiej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 października 2015 r., o godz 16:00.Wystawa czynna 8 października – 20 grudnia br.

Data opublikowania: 29.09.2015
Osoba publikująca: Franciszek Wasyl