Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wernisaż wystawy „Artyści krakowscy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Grafiki podarowane w latach 2013-2015"

Program wydarzeń towarzyszących wystawie „Artyści krakowscy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Grafiki podarowane w latach 2013-2015" w Muzeum UJ.

* 7 listopada 2015 r., godz. 11:00 oprowadzanie kuratorskie z prof. Adamem Wsiołkowskim. Wstęp wolny.

* 22 listopada 2015, godz. 11:00 oprowadzanie kuratorskie z prof. Adamem Wsiołkowskim (w ramach Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich). Wstęp wolny.

* W dniu 15 grudnia 2015 r. o godz. 11:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z prof. Adamem Wsiołkowskim. Wstęp wolny.

Prof. Adam Wsiołkowski, artysta malarz, profesor sztuk plastycznych, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w latach 2008 – 2012. Uczestniczył w ponad 50 wystaw indywidualnych i ok. 200 zbiorowych w Polsce i zagranicą. Jego prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych. Inicjator pomysłu przekazania prac przez krakowskich artystów grafików i ich rodziny do kolekcji Muzeum UJ, współtwórca wystawy „Artyści krakowscy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Grafiki podarowane w latach 2013-2015".

 

– Udajmy się oglądać to co piękne – tymi słowami rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak dokonał w środę 7 października 2015 uroczystego otwarcia wystawy: „Artyści krakowscy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Grafiki podarowane w latach 2013-2015".

Zanim jednak zaproszeni goście udali się do sali wystawowej głos zabrał dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius dr hab. Krzysztof Stopka prof. UJ. Profesor wspomniał przy tej okazji jedną z poprzednich wystaw: „Piękno darowane", którą zwiedzający Collegium Maius mieli okazję podziwiać w  2014 roku. Jak wspomniał dyrektor Muzeum UJ, to wówczas pojawiła się idea, by zachęcić do ofiarności współczesnych krakowskich artystów-grafików. Realizacja tego pomysłu, jak wspomniał Profesor Stopka była możliwa za sprawą osobistego zaangażowania prof. Adama Wsiołkowskiego. Dziękując inicjatorowi wystawy rektor UJ prof. Nowak wręczył prof. Wsiołkowskiemu medal pamiątkowy „Plus ratio quam vis" – honorowe wyróżnienie dla osób zasłużonych dla Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Profesor Adam Wsiołkowski odbierając medal podkreślił, że jest przekonany iż prace przekazane przez artystów z „krakowskiej szkoły grafiki" to dopiero początek, dalszej, jeszcze bardziej owocnej współpracy, która pozwoli na znaczne poszerzenie zbiorów grafiki przez Muzeum UJ. Następnie głos zabrała także kuratorka tej unikalnej wystawy Maria Natalia Gajek, która wspomniała o historii "krakowskiej szkoły grafiki" sięgającej lat 60-tch XX wieku jak i egzystencjalnym, ekspresjonistycznym stylu i klimacie prac powstałych w obrębie tejże grupy twórców.

Wystawa ma charakter przekrojowy i stanowi niepowtarzalną okazję to zapoznania się z twórczością krakowskich grafików. Znalazło się na niej 70 niezwykłych prac 36 artystów, w większości absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – najstarszej „córy" Uniwersytetu Jagiellońskiego. Są to autorzy uprawiający grafikę warsztatową, malarze uprawiający grafikę tzw. „peintres et graveurs", a także twórcy, którzy działają w zakresie mediów najnowszych, min.: Franciszek Bunsch, Krzysztof Kiwerski, Danuta Leszczyńska-Kluza, Ryszard Otręba, Stanisław Sobolewski, Jacek Sroka, Adam Wsiołkowski, Barbara Ziembicka). Wystawie towarzyszy katalog zaprojektowany przez wybitnego grafika, autora plakatów, prof. Władysława Plutę.

 

 

Data opublikowania: 09.10.2015
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski