Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Międzynarodowa konferencja naukowa „Universitätsstudium und Gesellschaft in Mitteleuropa vom 15. bis zum 18. Jahrhundert"

Serdecznie zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową „Wykształcenie uniwersyteckie grup społecznych i zawodowych w Europie Środkowej w XV-XVIII wieku. Universitätsstudium und Gesellschaft in Mitteleuropa vom 15. bis zum 18. Jahrhundert", która odbędzie się w Krakowie w Collegium Maius w dniach 19-20 listopada 2015 roku. Konferencja jest organizowana przez Archiwum UJ i Muzeum UJ pod honorowym patronatem Prof. Jacka Majchrowskiego Prezydenta Miasta Krakowa i JM Prof. Wojciecha Nowaka Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Program konferencji skupia się na trzech głównych wątkach:

- bilans dotychczasowych prac badawczych i projektów z zakresu historiografii uniwersyteckiej w krajach środkowoeuropejskich;

- studia nad miejscem, rolą i karierami ludzi wykształconych w dawnych społeczeństwach Europy Środkowej na przykładzie wybranych środowisk społecznych i grup zawodowych;

- prozopograficzne elektroniczne uniwersyteckie bazy danych jako nowoczesne narzędzie badań i prezentacja aktualnie realizowanych projektów, w tym realizowanego na Wydziale Historycznym UJ przez Archiwum UJ we współpracy z Katedrą Telekomunikacji AGH projektu „Corpus academicum Cracoviense. Elektroniczna baza studentów i profesorów Uniwersytetu Krakowskiego w okresie staropolskim 1364-1780", finansowanego ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Konferencja jest kolejnym etapem współpracy naukowej między Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Friedrich-Schiller Universität w Jenie oraz Univerzita Karlova w Pradze, nawiązanej w 2011 r. Powstała wówczas polsko-niemiecko-czeska grupa badawcza „Miasto–Uniwersytet–Religijność", która zajmuje się badaniem elit miejskich, intelektualnych i religijnych w średniowieczu i epoce wczesnonowożytnej. Ze strony polskiej w podejmowanych badaniach kluczowe miejsce zajmuje Uniwersytet Krakowski i miasto Kraków. Grupa pracuje w rytmie dwuletnich konferencji: pierwsza odbyła się w Jenie w 2011 r., druga w Pradze w 2013 r. Celem krakowskiego spotkania jest wzmocnienie współpracy, poszerzenie jej o inne kraje Europy Środkowej, podjęcie nowych tematów badawczych i upowszechnienie wiedzy o nowoczesnych kwestionariuszach i metodach w zakresie prozopografii uniwersyteckiej.

Językami konferencji będą angielski i niemiecki. Zostanie wygłoszonych 19 referatów, w tym 10 przez referentów z zagranicy: Czech, Niemiec, Węgier i Szwajcarii. Poniżej zamieszczamy pełny program konferencji.

 

Szczegółowy program konferencji

Data opublikowania: 16.11.2015
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski