Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Muzeum wzbogaciło swoje zbiory o nowy globus

W tym miesiącu Muzeum Uniwersytetu wzbogaciło swoją kolekcję globusów o XIX-wieczny globus nieba, wykonany w Pradze przez firmę Jana Felkla. Był on drugim  producentem globusów w polskiej wersji językowej, po norymberskiej firmie Abel-Klinger. Firma oferowała przede wszystkim globusy Ziemi, telluria i planetaria, produkowane dla szkół w 18 wersjach językowych.

Mapa zakupionego obiektu opracowana została przez Mirosława Sucheckiego, którego współpraca z firmą rozpoczęła się około 1866 roku. Wraz z sygnaturą Jan Felkl w Pradze pozwala to na datowanie powstania obiektu na lata 1866-1870.

Globusy nieba produkcji Felkla rzadko pojawiają się na rynku, szczególnie cenne są te, które przedstawiają gwiazdozbiory opisane polskimi nazwami. Niektóre z tych nazw nie są używane dziś (np. Drozd), inne przetrwały w zmienionej formie (Tarcza Sobieskiego).

W zbiorach Muzeum znajduje się analogiczny globus Ziemi o identycznym rozmiarze kuli (śr. 21 cm) sygnowany Jan Felkl i Syn, Roztoky - Praga. Globus nie posiada metalowego południka, jednak jego mapa przygotowana została również przez Mirosława Sucheckiego, stąd datowany jest na okres 1878-1884. Oba globusy po renowacji stanowić będą oryginalną i ciekawą parę.

dr Małgorzata Taborska

Data opublikowania: 15.04.2013
Osoba publikująca: Paweł Siemianowski