„Był sobie czas"

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 23-24 maja 2015 r.

„Był sobie czas" to hasło przewodnie tegorocznej edycji.

Czas i jego upływ można napotkać w Collegium Maius na każdym kroku. Na dziedzińcu godziny odmierza grający zegar z drewnianymi figurami postaci z różnych okresów historii Uniwersytetu: jest tu pedel z berłami, królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugo Kołłątaj i rektor Stanisław ze Skalbmierza. Pomiar czasu wykonują także różne typy zegarów mechanicznych i słonecznych rozmieszczone na ekspozycji muzealnej.

Z okazji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego 2015 zapraszamy na spacer z przewodnikiem po zakamarkach Collegium Maius. Trasa wiedzie od mieszkania św. Jana z Kęt, w którym obecnie znajduje się kaplica przez reprezentacyjną klatką rektorską do salonu Muzeum – Sali Zielonej pełnej cennych zbiorów dzieł sztuki, w której zaprezentowane zostaną zegary słoneczne. W sali Komisji Edukacji Narodowej, gdzie królują instrumenty naukowe głównie z XVIII wieku zakupione w najlepszych wówczas wytwórniach europejskich będzie można zobaczyć mechaniczne zegary kominkowe, konsolowe a także zegar „na pile", któremu napęd zapewnia własny ciężar. W Sali Zegarowej z kolei będzie można zapoznać się z mechanizmem zegara wieżowego ze Szczekocin (ok. 1600), mechanizmem zegara z wahadłem kompensacyjnym z roku 1786, regulatorem astronomicznym Siegmunda Rieflera z 1897 r., czyli zegarem używanym w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego do sterowania pracą teleskopu. W Sali z Lunetami oprócz różnych przyrządów do pomiaru długości, masy, temperatury znajdziemy przykłady m.in. chronometrów morskich i innych zegarów.

Ofertę muzeum wzbogacą jeszcze dwie prezentacje: pierwsza poświęcona zagadnieniom budowy zegarów słonecznych. Podczas tego spotkania widzowie poznają różnicę pomiędzy czasem słonecznym i urzędowym oraz dowiedzą się o służbie czasu pełnionej przez krakowskie Obserwatorium Astronomiczne. Druga prezentacja odsłoni tajniki budowy zegarów mechanicznych widziane okiem zegarmistrza.

Szczegóły organizacyjne już wkrótce.

Data opublikowania: 13.03.2015
Osoba publikująca: Franciszek Wasyl