Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dotknięcie Nobla

Z muzeum uniwersyteckim nierozerwalnie związane jest nazwisko naszej słynnej poetki i noblistki Wisławy Szymborskiej. W stałej ekspozycji znajduje się oryginał Nagrody Nobla przyznanej poetce, który po jej śmierci przeszedł na własność muzeum.

Replika medalu noblowskiego

Chcielibyśmy, aby i ten cenny eksponat dostarczał radości i dumy osobom niewidomym poprzez dotyk. Na okoliczność wydarzenia została przygotowana adaptacja medalu, której każdy może dotknąć. Została opracowana we współpracy i dzięki zaangażowaniu finansowemu Fundacji Wisławy Szymborskiej. Akceptację dla tego sposobu przedstawienia medalu Nagrody Nobla osobom niewidomym wyraził Komitet Noblowski.

Fragment z przewodnika „Dotknij kultury”

Nagroda Nobla to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, literatury oraz za zasługi w walce o prawa człowieka. Została ustanowiona i ufundowana przez znanego szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu, Alfreda Nobla. Każdy medal posiada na awersie wybitą podobiznę fundatora oraz datę jego urodzin i śmierci, zaś na rewersie znajduje się postać boga Apolla w towarzystwie jednej z jego muz oraz imię i nazwisko nagrodzonej osoby.”

Materiał audio

Dyrektor Muzeum UJ Prof. Krzysztof Stopka o adaptacji medalu Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej

Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek opowiada anegdotę o przewożeniu medalu Nagrody Nobla przez poetkę ze Szwecji do Polski oraz przekazuje replikę medalu na ręce Dyrektora Muzeum UJ Prof. Krzysztofa Stopki

Zobacz galerię zdjęć