Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wernisaż nowej wystawy Mój Kosmos

Wernisaż nowej wystawy Mój Kosmos

Już wtorek, 17 października o godz. 15:00 odbędzie się wernisaż wystawy prac Lucyny Kuśnierczyk pt. „MÓJ KOSMOS”. Wystawa będzie otwarta od 18.10.2023 do 31.01.2024, poniedziałek-niedziela, 9:00-16:00, w piwnicach Collegium Maius, wstęp wolny.

Lucyna Kuśnierczyk jest absolwentką Wydziału Ceramicznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ukończyła także studia podyplomowe na Wydziale Inżynierii Budowlanej Politechniki Warszawskiej oraz Studium Pedagogiczne w Warszawie.

Przez ponad 34 lata była pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, pełniąc funkcję sekretarza Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Jednocześnie aktywnie uczestniczyła w życiu środowiska krakowskich artystów.

Maluje od 1970 roku, początkowo wyłącznie w technice olejnej, następnie akwarelowej, a od 1997 realizuje własną metodę twórczą przy wykorzystaniu farb akrylowych. Jej prace prezentowane były na około 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej, Collegium Maius, Galerii Pod Baranami w Krakowie, w Galerii GIL na Politechnice Krakowskiej, wielokrotnie w Pałacu Sztuki w Krakowie oraz w Galerii Civitas Christiana w Nowym Sączu.

Działalność artystyczna Lucyny Kuśnierczyk, a w szczególności jej prace malarskie, znalazły uznanie środowiska kulturalnego Krakowa, czego potwierdzeniem jest jej członkostwo w Związku Polskich Artystów Plastyków, zarekomendowane przez profesorów Stanisława Rodzińskiego, Jana Pamułę oraz Jerzego Madeyskiego. Artystka była wielokrotnie nagradzana. Uhonorowano ją, m.in. nagrodą Dni Krakowa w 1986, 1987 i 1988 roku, a także Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa.

Twórczość Lucyny Kuśnierczyk cechuje indywidualny, dojrzały i spójny styl, charakteryzujący się interesującą kolorystyką i oryginalną techniką. Wartość artystyczna jej prac opiera się na wielowymiarowym, metafizycznym przekazie. Większość prezentowanych obrazów przedstawia abstrakcyjne, pełne harmonii motywy, inspirowane naturą i kosmosem. Szczególną uwagę zwraca niemal kontemplacyjny, a przy tym relaksujący charakter tych prac, powiązany z widocznym wątkiem psychologicznym, co nadaje twórczości Lucyny Kuśnierczyk szczególnego waloru terapeutycznego.

Zobacz video galerię