listopad 2023

Obiekt miesiąca

Data: 21.11.2023 - 21.12.2023
Obiekt miesiąca

„Obiekt miesiąca” to cykl postów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiadających o kolekcji muzealnej. W każdym z nich chcemy przybliżyć Państwu te eksponaty, które na co dzień nie są pokazywane szerokiej publiczności. W tym miesiącu przedstawiamy gościom motyle pochodzące ze zbiorów Centrum Edukacji Przyrodniczej, które swoją nazwę otrzymały od nazwiska słynnego astronoma.

Catasticta copernicus to nowy gatunek motyla odkryty niedawno w Peru. Występuje na granicy lasu w Andach na wysokości ok 3500 m n.p.m. Samce są mocno terytorialne i przepędzają inne owady z miejsca, w którym oczekują na samice. Wybierają strategiczne pozycje nad koroną drzewa lub nad ostrym grzbietem górskim i w godzinach okołopołudniowych aktywnie go pilnują.

W zbiorach Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ przechowywane są cztery osobniki Catasticta copernicus (trzy samce i jedna samica), a kolejnych 11 okazów znajduje się w innych kolekcjach w Europie. Pierwsze okazy zostały pozyskane w 2021 roku w środkowym Peru przez ekspedycję naukową zorganizowaną przez Christera Fåhraeusa z Uniwersytetu w Lund (Szwecja). W wyprawie tej uczestniczył także prof. Tomasz Pyrcz z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ. Teren, który był badany to bardzo niedostępny obszar Andów. Dostanie się w nieeksplorowane do tej pory miejsca wymagało użycia helikoptera i zaangażowania armii peruwiańskiej. W trakcie badań odkrytych zostało wiele innych gatunków motyli z różnych grup taksonomicznych. Gatunek Catasticta copernicus został opisany w czasopiśmie naukowym Zootaxa przez zespół autorów, którego troje członków to pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tekst powstał na podstawie materiałów prasowych dostępnych na stronie Centrum Edukacji Przyrodniczej.