Wystawa jubileuszowa „Pan na Collegium Maius. Dziedzictwo Karola Estreichera młodszego”

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na nową wystawę czasową. Wernisaż odbędzie się w dniu 7 maja o godz. 12:00. Wystawa będzie czynna od 8 maja do 30 sierpnia 2024. Otwórz artykuł, aby przeczytać opis wystawy i godziny otwarcia.

Wystawa poświęcona jest historii Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dokładnie 6 maja 1964 r. o godz. 11.00 nastąpiło otwarcie Muzeum dla publiczności. Przez 60 lat Collegium Maius w którym znajduje się Muzeum UJ stało się jednym z obowiązkowych punktów odwiedzin turystów z całego świata. Bywały tu również koronowane głowy, dyplomaci, osobistości świata nauki i sztuki. Zwiedzający wystawę poznają Collegium Maius od strony dotąd nieznanej. Muzeum stworzone przez prof. Karola Estreichera młodszego wywoływało jednak wiele kontrowersji z uwagi na charakter przebudowy i aranżacji Collegium Maius – najstarszego, bo średniowiecznego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie ma na mapie Krakowa drugiego muzeum z taką historią. Wystawa koncentruje się na Jego twórcy, czyli Karolu Estreicherze młodszym oraz konfrontuje się z czarną legendą, jaka powstała w Krakowie po jego śmierci. Opowiada również o nietuzinkowych ludziach pracujących w Muzeum UJ oraz jak stworzona wizja dziedzictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego funkcjonuje dzisiaj.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

Wernisaż: 7 maja godz. 12.00